Home / BOTË

BOTË

Tragjike/ Motrat adoleshente vrasin veten, dyshohet se ishin pjesë e lojës “Balena blu” (FOTO)

Adoleshentë që vrasin veten, të rinj që gëlltisin detergjent si sfida online. Interneti ka sjellë shumë të mira, por në disa raste teprimet janë tronditëse. Dy motra në Rusi u vetëvranë duke u hedhur nga çatia e pallatit. Maria Vinogradova, ...

Read More »

Vazhdon tmerri në Siri: Trupat e fëmijëve të vrarë në sulmet ajrore

KUJDES: PAMJE SHQETESUESE Këta janë viktimat e radhës të konfliktit në Siri. Dyshemeja e morgut është e mbushur plot me trupa fëmijësh. Bëhet fjalë për të paktën 20 fëmijë të vrarë gjatë një sulmi ajror në Ghouta, në lindje të ...

Read More »

A është e mundur mbajtja nën kontroll e Rusisë?!

Nga Benyamin Poghosyan “Stratfor” Që nga viti 2014, mbajtja nën kontroll e Rusisë, ka qenë një nga temat më të njohura brenda komunitetit të ekspertëve, që kanë të bëjnë me gjeopolitikën dhe gjeostrategjinë. Ky term, është përdorur në mënyrë aktive ...

Read More »

Analiza e Carl Bildt/Siguria evropiane në epokën e Trumpit

Në Konferencën e Sigurisë së Mynihut të vitit të kaluar, gjendja e frikës mes zyrtarëve evropianë të sigurisë ishte e dukshme. Tre vjet më parë, Rusia kishte aneksuar Krimenë dhe kishte kryer inkursione në Ukrainën Lindore. Dhe në vitin e ...

Read More »

Dhjetë parashikimet e së ardhmes nga amerikanët

Më poshtë po sjellim 10 nga parashikimet e së ardhmes nga amerikanët 1. Oqeanet do të jenë gjerësisht kultivuara dhe jo vetëm për peshk. Për të ushqyer 10 miliard njerëz do të na duhet të kultivojmë për veç tokës bujqësore, ...

Read More »

E kishim përbindëshin në shtëpi. Çifti adoptues flet për djalin që bëri terror në shkollën amerikane

19 vjeçari Nicolas Cruz nuk kishte shumë kohë që ishte adoptuar nga një familjes, pasi nëna e mëparshme edhe ajo adoptuese ndërroi jetë nga pneumonia. Kimbery 49 vjeç dhe burri i saj James Snead 48 vjeç e kishin marrë nën ...

Read More »

Operacioni i rëndësishëm ʽdetyronʼ Erdogan që tʼi telefonojë Putin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, zhvilloi bisedë telefonike me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Sipas informacioneve të marra nga Presidenca e Turqisë, në bisedë është diskutuar për zhvillimet e fundit në Siri, kryesisht në Afrin dhe Idlib. Në bisedën ...

Read More »

Rusia thyen heshtjen: Perëndimi po ndez luftë në Ballkan

“Perëndimi po nxit tensionet në Ballkan pavarësisht qëndrimit paqësor të Rusisë”, ka thënë të hënën Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov përpara vizitës së tij në Serbi. Lavrov kritikoi Perëndimin lidhur me çështjen e vendeve të Ballkanit duke iu bërë ...

Read More »

Turqia shton masat, urdhër-arreste për 170 ushtarakë

Vijojnë arrestimet masive në Turqi. Së fundmi, në pranga kanë rënë 170 persona, të cilët dyshohet se kanë lidhje me klerikun fetar, Fethullah Gulen. Ky i fundit akuzohet për organizimin e tentativës së grushshtetit në vitin 2016. Shënjestër e arrestimeve ...

Read More »

Piratët hakojnë mbrojtjen e Microsoft Windows Store

Universal Windows Platform (UWP) i Microsoft deri më tash ishte i njohur si i pamundur për t’u hakuar, por tash është thyer nga grupi pirate CODEX. Sistemi UWP mundëson që me ndihmën e vetëm një seti API të krijohen aplikacionet ...

Read More »

Bombardime të ashpra në Siri: Vriten 71 veta, plagosen qindra të tjerë

Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, ka njoftuar se 71 persona kanë vdekur në 24 orët e fundit, nga sulmet e qeverisë siriane dhe aleatëve të saj në Ghoutën Lindore, raporton Reuters. Sulmet ajore, sulmet me raketa dhe artileri ...

Read More »

Rusia paralajmëron SHBA-të: “Mos luani me zjarr në Siri”

Shefi i diplomacisë ruse, Sergey Lavrov, ka thënë se SHBA-të janë duke hedhur hapa drejt ndarjes së Sirisë duke përdorur PYD/PKK-në, duke i bërë thirrje vendit të mos luajë me zjarr në Siri. Lavrov i vlerësoi zhvillimet e fundit në ...

Read More »

Nxënësit amerikanë kërkojnë ligje më të rrepta për armët

Emma Gonzalez, një e mbijetuar e sulmit me armë në shkollën e mesme Marjory Stoneman Douglas në Parkland të Floridës, mbajti fjalim në një tubim për kontrollin e armëve të shtunën, tre ditë pasi një student i armatosur vrau 17 ...

Read More »

Autori i golit më të shpejtë në Botëror, heroi që është shndërruar në tradhtar për vendin e tij

Autori i golit më të shpejtë të shënuar ndonjëherë në një Kupë Bote, pati të ftuar special në dasmën e vet as më pak e as më shumë, por Presidentin e Turqisë…dhe tani jeton në ekzil të detyruar. Kjo është ...

Read More »

Zbulohet një rrjet tunelesh të organizatës terroriste PYD/PKK

Në kuadër të operacionit “Dega e Ullirit” i ndërmarrë nga Forcat e Armatosura të Turqisë (TSK) dhe Ushtria e Lirë Siriane (ULS), janë zbuluar përsëri tunele të organizatës terroriste PYD/PKK në zonën përreth fshatit Shejda në rajonin Raxhu, në perëndim ...

Read More »