Home / BOTË (page 10)

BOTË

Paralajmërimi i NASA-s: Nesër kalon një asteroid shumë pranë Tokës

NASA bën me dije se një asteroid do të kalojë ditën e nesërme afër Tokës me një shpejtësi 18.668 km/h. “La Repubblica” shkruan se i ashtuquajturi “2018 DV1” do të kalojë 104.607 km larg planetit tonë, një e treta e ...

Read More »

Këshilli Rus i Sigurisë: SHBA ka krijuar deri në 20 baza ushtarake në Siri

Këshilli Rus i Sigurisë Kombëtare ka deklaruar se SHBA ka krijuar deri në 20 baza ushtarake në pjesën e Kurdistanit që shtrihet brenda Sirisë. “Vendosja e paqes në Sirinë e shkatërruar nga lufta pengohet nga ndërhyrjet e jashtme, veçanërisht nga ...

Read More »

Bruksel, papunësia në nivelin më të ulët që prej dhjetorit 2008

Norma e papunësisë në zonën euro ka vijuar të jetë e qëndrueshme në muajin janar me 8,6%, në të njëjtin nivel si në muajin dhjetor (të dhëna të rishikuara) dhe në nivelin më të ulët që prej dhjetorit të vitit ...

Read More »

Borisov ka fjetur me Merkel, ja e vërteta që pushtoi portalet bullgare?/FOTO

Një foto e lansuar ku shihen në gjumë kryeministri bullgar Bojko Borisov dhe kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë bujë në portalet bullgare dhe rrjetet sociale. Nga takimet që janë të shpeshta shihet miqësia e vërtetë mes tyre, por një ...

Read More »

Hakerët rusë depërtojnë në rrjetin e të dhënave të dy ministrave gjermanë

Hakerët rusë kanë mundur të depërtojnë në rrjetin e të dhënave të dy ministrive gjermane, bëri të ditur sot agjencia e lajmeve DPA duke cituar burime pranë shërbimeve sekrete. Sipas këtyre burimeve anonime, grupi rus “ATP28” i njohur gjithashtu me ...

Read More »

Shpërthen makina, piloti shpëton për mrekulli (FOTO+VIDEO)

Garat automobilistike të “dragster” dhurojnë gjithnjë drithërima, por ajo që i ndodhi John Force arrin në kufijtë e të pabesueshmes. Piloti amerikan, një prej veteranëve të kësaj kategorie, u bë viktimë e një aksidenti të frikshëm në Arizona. Gjatë garës, ...

Read More »

Europa në darën e të ftohtit siberian, më shumë se 20 të vdekur

Nga Balltiku në Mesdhe, Europa është paralizuar nga reshje të dendura të dëborës dhe temperatuara disa gradë nën zero, si pasojë e një vale të ftohti të ardhur nga Siberia, që ka shkaktuar më shumë se njëzet të vdekur në ...

Read More »

Gjermanët kanë rënë pre e realitetit nacionalist evropian

Nga George Friedman, “Geopolitical Futures” Që nga bashkimi i vendit më 1871, fati i Gjermanisë ka përcaktuar të ardhmen e Europës. Energjia ekonomike e Gjermanisë, i mundësoi asaj të linte në hije Francën, dhe të rivalizonte Perandorinë Britanike në prag ...

Read More »

Gjykata gjermane miraton ndalimin e veturave me naftë

Gjykata federale në Gjermani ka vendosur se qytetet në atë vend kanë të drejtën të ndalojnë lëvizjen e makinave me naftë në zonat urbane me qëllim që të reduktojë ndotjen e ajrit. Ky rast shkaktoi reagime në publikun gjerman edhe ...

Read More »

Ngrohtë në Polin e Veriut, acar në Evropë

Ngrohja e pazakontë e Polit të Veriut ka zhvendosur valën e të ftohtit arktik në Evropë, gjë që tregon se një mot i tillë mund të kthehet në normal për shkak të ngrohjes globale të shkaktuar nga njeriu. Është ky ...

Read More »

Aksident i rrallë, makina hyn në dhomën e ndjenjës

Një gjermane mbrëmë përjetoi shok kur një makinë ka rrëzuar murin nga dhoma e saj e ndenjës, derisa ajo ishte duke parë televizor. Shoferi ka humbur kontrollin mbi automjetin dhe nga rruga ka hyrë në shtëpi. Ngjarja ka ndodhur në ...

Read More »

Shkencëtari trondit botën/ Ja kur do të fillojë Lufta e III Botërore

A jemi duke u drejtuar drejt një lufte të re botërore? Një studim i fundit ka gjetur se bota është duke shkuar drejt një lufte tjetër globale. Pavarësisht nga konfliktet e shumëfishta në të gjithë globin, nuk ka pasur një ...

Read More »

SHBA, Rusi, Iran, Arabia Saudite e Turqia, lufta që po rrënon Sirinë

Në luftën e Sirisë janë përfshirë shumë vende, jo vetëm regjimi i Assadit dhe kundërshtarët e tij. Interesa të tyre kanë edhe Irani, Arabia Saudite, Rusia, SHBA… Irani: Mbështetësi më i madh i Assadit Regjimi jofetar i Sirisë dhe toekracia ...

Read More »

Kanadaja planifikon të pranojë rreth 1 milion emigrantë deri në vitin 2020

Autoritetet liberale në Kanada nuk heqin dorë nga planet që të pranojnë rreth një milion emigrantë nga viti 2018 deri në vitin 2020. Hollësitë rreth iniciativës së Qeverisë të kryeministrit Xhastin Trudo do të paraqiten sot nga ana e ministrit ...

Read More »

I ftohti ekstrem në Evropë/Poloni, 10 viktima në 2 ditë

Të paktën 10 persona kanë vdekur nga i ftohti gjatë fundjavës në Poloni. Temperaturat kanë rënë në minus 20 gradë Celcius në disa vende. Numri i përgjithshëm i personave që kanë vdekur për shkak të të ftohtit që prej nëntorit ...

Read More »