Home / BOTË (page 2)

BOTË

Analiza/Vizioni i Mike Pompeo do të ndikohet nga fuqia e ushtrisë amerikane

Pas shkarkimit të Sekretarit të Shetit, Rex Tillerson të martën, shumë vende kanë filluar të kthejnë vëmendjen tek i emëruari i presidentit Donald Trump që do ta zëvendësojë atë, drejtori i CIA-s, Mike Pompeo. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për Iranin, ...

Read More »

Fundoset anija në Greqi, vdesin 14 migrantë

Të paktën 14 migrantë, përfshirë edhe fëmijë, kanë vdekur pasi anija me të cilin po udhëtonin rreth 20 persona është fundosur në Detin Egje, ka njoftuar sot policia greke. Anija me migrantë ishte nisur nga Turqia për në Greqi. Tre ...

Read More »

Siri, mbi 10 mijë civilë largohen nga Guta Lindore dhe Afrini

Situata në Siri është shumë e rëndë. Mijëra civilë kanë ikur nga qytetet e tyre në lindje dhe jug të Sirisë sot. Ata kanë ikur nga ofensiva ushtarake e forcave qeveritare siriane në rajonin e kontrolluar nga rebelët në Gutan ...

Read More »

Erdogan thirrje SHBA-së: Largoni terroristët, mbroni popullatën

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se Turqia ka siguruar kontroll mbi tre të katërtat e rajonit të Afrinit në veri të Sirisë në kuadër të operacionit “Dega e Ullirit”, raporton Anadolu Agency (AA). “Turqia ka zgjidhur pjesën më ...

Read More »

Helmimi i spiunit, Rusia dëbon 23 diplomatë britanikë: Të ikin brenda një jave!

Rusia do të dëbojë 23 diplomatë britanikë në kulmin e tensioneve për sulmin me agjent nervor të një ish-spiuni dhe vajzës së tij në Britaninë e Madhe, njofton BBC. Ky veprim vjen si kundërpërgjigje ndaj vendimit të Britanisë për të ...

Read More »

Grushta e tërheqje zvarrë: Bën namin video e sportistit të njohur duke rrahur të dashurën(FOTO+VIDEO)

Një video e publikuar nga kanali “KRIS TV”, tregon lojtarin e bejsbollit nga Venezuela, Danry Vasquez teksa rreh të dashurën e tij duke i gjuajtur me grushta e duke e tërhequr zvarrë nëpër shkallë. 4-vjeçari shihet duke e kapur prej ...

Read More »

Sekretari i Jashtëm britanik: Putin mund të ketë urdhëruar sulmin me agjent nervor

“Ka shumë gjasa” që presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar sulmin me agjent nervor kundër ish-spiunit rus, Sergei Skripal, dhe vajzës së tij, Yulia, tha sekretari i Jashtëm britanik, Boris Johnson. Dy viktimat janë gjetur pa ndjenja në qytetin Sallsbëri ...

Read More »

Tronditet mjekësia, gjenden të vdekur mjekët që zbuluan kurën e kancerit

Disa mjekë u gjetën të vdekur dhe me sa duket arsyeja u konsiderua si vetëvrasje. Komuniteti mjekësor ka pësuar një humbje dhe tronditje të madhe për këto vdekje të mjekëve. Rrethanat janë shumë shqetësuese pasi këto vdekje ndodhën disa ditë ...

Read More »

Në Londër hapen 423 xhami të reja, mbyllen 500 kisha

Instituti Gatestone raportoi të dielën për shifra alarmante të mbylljes së kishave në kryeqytetin britanik, një trend i pasqyruar edhe në vendet tjera në Evropë, krahas shtimit të numrit të xhamive të cilat janë të vendosura në vend të tyre. ...

Read More »

Ministri gjerman Seehofer: Islami nuk i përket këtij vendi

Seehofer në një intervistë për gazetën gjermane “Bild”, ka thënë se vendi i tij është formur gjatë krishterimit Ministri i Brendshëm, Ndërtimit dhe Atdheut të Gjermanisë, Horst Seehofer tha se Islami nuk i përket Gjermanisë. Seehofer në një intervistë për ...

Read More »

Panik në aeroportin e Londrës, princi saudit i jep fund jetës duke u hedhur nga lartësia VIDEO + 18

Një ngjarje e rëndë tronditi ushtëtarët të cilët kishin zgjedhur aeroportin e Londrës për të shkuar në destinacionet e tyre pasi një i ri i u vetëhodh nga lartësia, ku për pasojë gjeti vdekjen. Bëhet fjalë për një princ saudit ...

Read More »

Erdoğan bisedë telefonike me Merkel

Erdoğan dhe Merkel kanë potencuar nevojën e luftës së përbashkët kundër organizatave terroriste Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan ka zhvilluar bisedë telefonike me kancelaren gjermane Angela Merkel. Sipas të dhënave të siguruara nga burimet presidenciale, në bisedën telefonike janë ...

Read More »

Multilaterizmi në një epokë despotike

Dalibor Rohac “American Interest” Ideja se dialogu politik ose angazhimi në terma ekonomikë dhe kulturorë, mund të kapërcejë hendekun mes vendeve të qeverisura nga udhëheqësit që janë përgjegjës ndaj votuesve dhe taksapaguesve, dhe atyre të plaçkitura nga një elitë e ...

Read More »

Erdogan thirrje turqive: Bëhuni gati për Luftën e Tretë Botërore

Presidenti i Turqisë Erdogan ka bërë një deklaratë të fortë në daljen e tij publike të fundit duke thënë se turqit duhet të bëhen gati për Luftën e Tretë Botërore. “Amerikanët kanë 20 baza në Siri. Kanë dërguar 5 000 ...

Read More »

Në kërkim të famës në Youtube, vrau të dashurin me pistoletë

Në kërkim të famës dhe të të ardhurave që jep Google për shikueshmërinë e videove në platformën Youtube, qëlloi për vdekje me armë të dashurin e saj. Monalisa Perez dhe i dashuri i saj i ndjerë, Pedro Ruiz postonin në ...

Read More »