Home / BOTË (page 20)

BOTË

Ministri pakistanez dhe bashkëshortja e tij gjenden të vdekur në shtëpi

Mir Hazar Han Bijarani dhe bashkëshortja e tij Feriha Razak u gjetën të vdekur në shtëpitë e tyre, ndërsa në trupat e tyre janë identifikuar plagë me plumba Ministri i Planifikimit dhe Zhvillimit të provincës Sind të Pakistanit Mir Hazar ...

Read More »

Turqia pushton territore siriane

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka paralajmëruar turqinë që të mos përfitojë nga situata në Siri dhe të pushtojë qytetin e Afrin. Turqia ka filluar sulmet ajrore dhe tokësore kundër forcave kurde të mbështetura nga SHBA-të në rajonin e Sirisë ...

Read More »

Një bebe do të shkëputet nga aparati që e mban në jetë, me vendim gjykate, pa vullnetin e prindërve

Edhe një herë gjykata vendos në Britaninë e Madhe kufirin mes jetës dhe vdekjes dhe e ndan vendin në dy pjesë mbi fatin e një bebeje. Vitin e kaluar rasti i të voglit Charlie Gard mallëngjeu britanikët, sot është rasti ...

Read More »

Facebook bllokon monedhat virtuale

Facebook njoftoi se do të bllokojë të gjitha reklamimet që promovojnë monedhat virtuale. Përmes një komunikate zyrtare, kompania e Mark Zuckerberg thotë se mbetet e hapur si platformë promovuese ndaj risive teknologjike, por shton se “disa kompani” në fushën e ...

Read More »

Anarkistët grekë paralajmërojnë protesta të përgjakshme në Athinë

“Më 4 shkurt mund të derdhet gjak”, paralajmëroi grupi anarkist grek “Rubikon” në vigjilje të protestës në Athinë për emrin “Maqedoni”, që e organizojnë shoqatat e djathta me mbështetje të disa partive politike dhe kishës. Në rrjetet sociale anarkistët publikuan ...

Read More »

Gëzohu Çamëri! Turqia po projekton “SHQIPËRINË E MADHE”

Në një opinion për parapolitika.gr, Lambros Kalarrytis ka shkruar për lëvizjet e fundit mes Shqipërisë dhe Greqisë, ku thekson e pala greke është ajo që do të humbasë në ç’do marrëveshje që mund të arrihet. Artikulli Për fat të keq, ...

Read More »

Gabriel: Gjermania mbështet zgjidhjen me dy shtete për konfliktin Izrael-Palestinë

Gabriel: Ashtu siç e dini, Gjermania mbështet zgjidhjen me dy shtete. Unë falenderoj qeverinë e Izraelit për atë që dëgjova nga ta se mbështesin një zgjidhje me dy shtete, por me kushtin që kufijt të jenë në siguri Ministri i ...

Read More »

Plani sekret i CIA-s dhe spiunazhit gjerman për ndarjen e Jugosllavisë dhe trojeve shqiptare që në vitin 1977

Zbulohet dokumenti i fshehtë i CIA-s dhe i shërbimit sekret gjerman, ku flet për rindarjen e tokave të Jugosllavisë dhe trojeve shqiptare në rajon. Dokumenti i fshehtë i CIA-s i cilësuar “CONFIDENTIAL”, që është hartuar në Mynih në vitin 1977 ...

Read More »

Erdogan-Rama-Vuçiç, së shpejti takim tresh në Preshevë: ç’po gatuhet për rajonin?

Pas takimit që ka zhvilluar në Stamboll ndërmjet liderit boshnjak dhe presidentit të Serbisë, kreu i shtetit turk, Rexhep Tajiip Erdogan do të zhvillojë një tjetër të ngjashëm ndërmjet Edi Ramës dhe Aleksandër Vuçiçit. Burime diplomatike bëjnë të ditur se ...

Read More »

Alarmi i Interpol: 50 luftëtarë të ISIS kanë zbarkuar në Itali nga deti

Rreth 50 persona të dyshuar si luftëtarë të ISIS, sipas Interpol kanë mbërritur në Itali së fundmi nëpërmjet detit. Lajmin e ka dhënë e përditshmja britanike “The Guardian”, sipas të cilës organizata ndërkombëtare e policisë ka dërguar më 29 nëntor ...

Read More »

Tajani: Ballkani Perëndimor ka perspektivë të qartë evropiane

Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë perspektivë të qartë evropiane dhe në këtë proces mund të konsiderojnë në mbështetjen e Parlamentit Evropian, por megjithatë topi është në oborrin e tyre, deklaroi kryetari i Parlamentit Evropian, Antonio Tajani në prag të vizitës ...

Read More »

SHBA boton listën e zezë me 210 emra të njerëzve të Putin

SHBA – Uashingtoni ka publikuar së fundmi emrat e 210 figurave politike dhe biznesmenëve më të fuqishëm të Rusisë, me lidhje të afërta me presidentin rus Vladimir Putin e që dyshohet se janë përfshirë në zgjedhjet presidenciale amerikane të 2016-tës. ...

Read More »

Akademiku serb: Kosova nuk është pjesë e Serbisë

Eksperti serb i së drejtës ndërkombëtare, Tibor Varadi, ka thënë se Kosova përveç ligjit ndërkombëtar, është e ndarë nga Serbia. Në një intervistë për RTS, Varadi tha se e drejta ndërkombëtare që nga krijimi i saj është më shumë një ...

Read More »

Shefi i CIA-s jep alarmin: Kina, një kërcënim po aq i madh sa Rusia

Drejtori i CIA-s, Mike Pompeo ka dhënë alarmin edhe mbi ndikimin e fshehtë të Kinës. Teksa foli për BBC, Pompeo tha se “përpjekjet e Kinës për të ushtruar ndikim të fshehtë mbi Perëndimin janë po aq shqetësuese sa dhe ndikimi ...

Read More »

Sëmundja e rrallë që po e shndërron 27-vjeçarin në pemë (FOTO)

Një burrë i njohur si “njeriu pemë” ka zbuluar se lythat që janë në duart e tij kanë filluar të rigjenerohen – megjithëse i është nënshtruar 16 operacioneve për t’i larguar ato. Abul Bajandar, 27 vjeç, nga Bangladeshi, u gëzua ...

Read More »