Home / BOTË (page 3)

BOTË

Njëri në hapësirë tjetri në Tokë, dy binjakët e NASA-s nuk janë më identikë

Rasti i dy binjakëve, njëri prej të cilëve qëndroi në hapësirë për një vit dhe tjetri në tokë, vërtetoi një tezë të hershme të NASA-s mbi ndryshimet që pëson organizmi i njeriut në mungesë të gravitetit tokësor dhe të oksigjenit ...

Read More »

A ka vërtetë Tramp një plan për t’i dhënë fund krizës së gjirit

Tom Regan “Middle East Online” Kur presidentët amerikanë, përballen me një valë problemesh në frontin e brendshëm, ata e drejtojnë ndonjëherë vëmendjen e tyre në punët e jashtme. Në fund të fundit, një fitore mbetet sërish një fitore. Presidenti Donald ...

Read More »

Greqia refuzon t’i dorëzojë Turqisë të akuzuarin prej saj si atentator të Erdoganit

Marrëdhëniet e ndera mes Turqisë dhe Greqisë po sjellin dhe paradokse. Një gjykatë greke ka refuzuar të esktradojë drejt fqinjit lindor anëtarin e një organizate të cilin vetë e kishte arrestuar për terrorizëm, nën akuzën se ka dashur t’i bëjë ...

Read More »

Ish-spiuni i KGB, Britania nxjerr non grata 23 diplomatë rusë në Londër

Si reagim ndaj sulmit me helmim ndaj agjentit të dyfishtë rus, Sergej Skripal, Britania e Madhe ka dhënë urdhër që 23 diplomatët rus duhet të largohen nga vendi, shkruajnë mediat ndërkombëtare. Verdikti është thënë nga vetë goja e kryeministres britanike, ...

Read More »

E rëndë, qeni ngordh në dollapin e bagazheve të avionit (FOTO)

Një qeni ngordhi gjatë një fluturimi nga Hjuston në Nju Jork gjatë të hënës. Dëshmitarët thanë se kujdestari i fluturimit i kishte kërkuar një nga pasagjerëve për të vënë mbajtësin e kafshës në vendin e bagazheve. United Airlines ka pranuar ...

Read More »

Franca do të padisë kompanitë Apple dhe Google

Ministri i Financave Le Maire akuzoi kompanitë Apple dhe Google se duan të fusin tarifa për programerët që duan të shesin aplikacionet e tyre gjigantëve të internetit Ministri francez Bruno Le Maire deklaroi se do të iniciojë proces gjyqësor kundër ...

Read More »

SHBA sqaron Beogradin për të dëgjuar edhe Tirana

Deri sa në Tiranë vazhdon debati për ndikimin rus në politikën shqiptare, me akuzën konkrete të kryetarit të partisë qeverisëse, PS, Edi Rama për Partinë Demokratike dhe liderin e saj Lulzim Basha, nga selia e NATO-s vjen përgjigja për ndikimin ...

Read More »

Kush është Gina Haspel, kryeshefja e re e CIA-s Amerikane

Oficerja e inteligjencës, Gina Haspel u emërua si drejtoreshë e CIA-s në Amerikë dhe zëvendëson Mike Pompeo, i cili do të marrë postin e Sekretarit të Shtetit pas ikjes së Rex Tillerson-it. Haspel u vendos zëvendësdrejtoreshë e Agjencisë Qendrore të ...

Read More »

ANALIZË/“Don’t cross the boss!” Përse Donald Trump largoi Rex Tillersonin

Nuk ka asnjëherë një moment të mërzitshëm, në Shtëpinë e Bardhë të Donald Trumpit. Trump e ka tronditur me themel ekipin e tij të sigurisë kombëtare, vetëm pak ditë pasi shpalli një sipërmarrje diplomatike me përmasa historike me Korenë e ...

Read More »

Vdes shkenctari i famshëm Stephen Hawking

Shkenctari britanik, Stephen Hawking, është ndarë nga jeta në moshën 76 vjeçare. Ai vdiq në paqe në shtëpinë e tij në Cambridge në orët e hershme të së mërkurës, ka thënë familja e tij. Hawking njihej për punën e tij ...

Read More »

Dhunë në Parlament, përleshje masive mes deputetëve (VIDEO)

Deputetë të shumicës dhe opozitës në parlamentin turk u përfshinë në një konfrontim fizik në ambientet e parlamentit.Përleshja shpërtheu pas miratimit të disa neneve të reja të ligjit elektoral. Ndryshimet në ligj parashikojnë që kutitë e votimit të quhen të ...

Read More »

Tronditet serish Londra, gjendet i vdekur armiku i Putinit

Hetuesit britanik të anti-terrorit janë duke hetuar vdekjen misterioze të një tjetër Rusi, kësaj herë në Londër. Bëhet fjalë për Nikolai Glushkov, miku i një oligarku të njohur rus edhe ky i vdekur në Londër, i cili njihej si kritik ...

Read More »

Tillerson tregon “fatin e tij” pasi u dëbua nga Trump

Ish-sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson ka folur pas vendimit të Trump për largimin e tij nga posti që mbante. Ai tha se është në dobi të SHBA-së kalimi i postit në mënyrë transitore dhe të rregullt për pasardhësin e ...

Read More »

Armiku i Putin gjendet i vdekur në Londër 8 ditë pas helmimit të ish-spiunit rus. Policia nis hetimet

Efektivët e antiterrorit në Londër kanë nisur hetimet për vdekjen ‘e pashpjegueshme’ të ortakut të biznesmenit Boris Berezovski, armikut të betuar të Vladimir Putinit edhe ky i vdekur në Londër (u gjet i varur në Londër në 2013-ën). Nikolai Grushkov, ...

Read More »

Trump shkarkon nga detyra Sekretarin e Shtetit Tillerson

Presidenti Trump ka pushuar nga detyra Sekretarin e Shtetit Rex Tillerson dhe e ka zëvendësuar atë me drejtorin e CIA-s Mike Pompeo, duke bërë një lëvizje madhore në ekipin e sigurisë kombëtare ndërkohë që po zhvillohen negociata të rëndësishme me ...

Read More »