Home / BOTË (page 30)

BOTË

Thirrja amerikane për Iranin ka hasur në reagime të përziera

Thirrja amerikane për mbështetje të protestuesve anti-qeveri në Iran ka hasur në reagime të përziera në Kombet e Bashkuara, ndërsa disa aleatë të Shteteve të Bashkuara e kanë shtruar pyetjen nëse një përgjigje ndërkombëtare është e arsyeshme, njofton REL. Teherani ...

Read More »

“Pa Turqinë nuk mund ta luftojmë terrorizmin dhe fluksin e emigrantëve”

Borisov foli edhe për kryesimin e Bullgarisë me BE-në që ka filluar nga 1 janari 2018. Ai bëri të ditur se më 17 maj do të mbahet Samiti i Liderëve të Ballkanit Perëndimor Kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov thotë se ...

Read More »

Eksperti serb puth flamurin shqiptar, arsyeja do t’ju tmerrojë (VIDEO)

Bëhet fjalë për Miroljub Petrovic, i cili përmes një video-je, ka uruar festën e flamurit, festë kjo të cilën e quan festë serbe, pasi sipas tij, flamuri shqiptar është flamur i heroit të madh, Skenderbeut, të cilin ai e quan ...

Read More »

Popullata muslimane në SHBA shënon rritje, feja e dytë në vend deri në 2040

“Vlerësimet e reja tregojnë se popullsia muslimane e SHBA vazhdon të rritet”, raportoi të mërkurën Besheer Mohamed, një studiues i lartë në Qendrën Kërkimore Pew, shkruan Washington Post. Analiza zbuloi se janë 3.45 milionë muslimanë që jetojnë në Amerikë, bazuar ...

Read More »

Nju Jorku i izoluar, pamjet që nuk i keni parë (VIDEO)

  Në guidat turistike nuk tregohet kështu…sheshi ikonik i Nju Jorkut, është tërësisht i bardhë, pas goditjes nga stuhia dimërore që solli vdekje dhe shkatërrim në brigjet lindore të Shteteve të Bashkuara. Kryebashkiaku Bill de Blasio ka shpallur një emergjencë ...

Read More »

Përplasen avionët në aeroportin e Torontos

Një avion me 168 pasagjerë në bord është përplasur me një tjetër avion pa pasagjerë në aeroportin e Torontos. Avioni me pasagjerë sapo ishte ulur në pistë, ndërsa në një manovër të gabuar avioni tjetër “Sunwing” e ka goditur atë. ...

Read More »

Psikiatër e psikologë, për gjendjen psikologjike të Donald Trump: Ego e madhe, asgjë tjetër

Psikologët janë të shqetësuar lidhur me gjendjen eventualisht të vështirë psikike të Donald Trump. E këto shqetësime nuk janë shprehur këto ditë, por kohë më parë. Në shkurt të vitit të kaluar 33 psikiatër dhe psikologë në një letër të ...

Read More »

ShBA, cikloni “bombë” merr 6 viktima

Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën dhe rreth 4 mijë fluturime janë pezulluar për shkak të një stuhie masive që goditi bregun lindor në ShBA me dëborë të dendur dhe erëra të forta. Stuhia, e cilësuar si cikloni “bombë”, ...

Read More »

Dhjetra migrantë jetojnë afër zonës së kufirit Sërbi-Hungari

Dhjetëra migrantë, shumica nga Afganistani dhe Pakistani janë duke jetuar në disa ndërtesa të braktisura në Serbi, afër kufirit me Hungarinë. Ata po përballen me motin e ftohtë të stinës së dimrit. Disa prej tyre janë strehuar në provincën e ...

Read More »

Erdogan: Marrëveshjet midis SHBA-së dhe Turqisë bëhen të pavlefshme, ja pse

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan deklaroi se marrëdhëniet midis SHBA-së dhe Turqisë janë jashtëzakonisht të keqësuara, pasi gjykata amerikane të mërkurën e dënoi drejtorin e “Halk bank” të Turqisë, Mehmet Atila për shkeljen e sanksioneve ndaj Iranit. “Nëse amerikanët e ...

Read More »

Tërmeti i sotëm dridhi katër shtete ballkanike përfshi Maqedoninë

Pas dridhjeve të tokës në juglindje të Maqedonisë, të njëjtat janë ndjerë edhe në veri dhe veriperëndim në mesditën e sotme. Raportohet se epiqendra e tërmetit ka qenë në Mal të Zi, respektivisht 64 kilometër në lindje të Podgoricës, me ...

Read More »

Fakte interesante rreth Evropës

Europa është ,e një sipërfaqe prej vetëm 4.000.000 kilometra katrorë, Evropa është kontinenti i dytë më i vogël në botë, prapa Australisë. Megjithë madhësinë relativisht të vogël, Evropa është mjaft e populluar. Ajo vjen menjëherë pas Azisë dhe Afrikës në ...

Read More »

Koreja Veriore aksidentalisht godet një qytet të saj me raketë

Koreja Veriore aksidentalisht ka goditur një qytet të saj me raketë. Pamjet satelitore shfaqin dëmin e shkaktuar nga dështimi i një testi raketash në Tokchom, një qytet prej 200 mijë banorëve, raportojnë zyrtarët qeveritarë amerikanë. Raketa me rreze mesatare “Hwasong ...

Read More »

Pse ‘Bitcoin’ ngjan me çmendurinë e piramidave shqiptare?

Me shumë gjasë do keni dëgjuar për ‘Bitcoin’, valutën dixhitale, e cila është kryefjala e shumë mediave ekonomike ndërkombëtare. E krijuar në vitin 2009 si një sistem pagesash, ajo është e para valutë që punon pa nevojën e një ndërhyrje ...

Read More »

Stuhi e frikshme nëpër Evropë, erërat mne shpejtësi deri në 140 kilometra në orë (VIDEO)

Pjesë të Francës nga Evropa veriperëndimore natën e kaluar dhe sot janë përfshirë nga stuhia Eleanor, e cila shkaktoi ndërprerje të energjisë elektrike dhe probleme në qarkullimin ajror. Era e fuqishme ka lënë pa energji elektrike pothuajse 200.000 shtëpi në ...

Read More »