Home / BOTË (page 4)

BOTË

Turqi-Rusi/Plani luftarak për të “shkrumuar” Greqinë

Turqia do të përfitojë sistemet mbrojtëse ajrore S-400 nga Rusia. Lajmi është bërë i ditur nga ndihmësi i Presidentit rus Vladimir Kozhin, i cili bërë të ditur se kjo kontratë do të hyjë më shpejt në fuqi pasi sipas tij ...

Read More »

Merkel-it i del gjumi, ja çfarë thotë për raportet me Turqinë

Kancelarja gjermane Angela Merkel shprehu mbështetje për dialog më të ngushtë mes BE dhe Turqisë, pavarësisht tensioneve të fundit midis kryeqyteteve të Ankarasë dhe Europës. “Ne nuk mund t’i fshehin dallimet tona, por kanalet e komunikimit duhet të mbeten të ...

Read More »

Presidenti turk Erdogan arrin në Masjid-e-Aqsa, Israeli në panik (VIDEO)

“Nuk do të heqin dorë nga ky qëndrim dinjitoz” – “Ashtu sikurse më parë jemi ndodhur pranë vëllezërve tanë në Bosnje, ashtu sikurse kemi dhënë mbështetje për vëllezërit tanë në Kaukaz, ashtu sikurse nuk kemi lënë vetëm vëllezërit tanë në ...

Read More »

Lëvizjet e bujshme/ Trump shkarkon Rex Tillerson, një grua në krye të CIA-s

Presidenti Donald Trump ka shkarkuar Sekretarin e Shtetit, Rex Tillerson, pas një serë mosmarrëveshjes mes tyre. Lajmin e bëri të ditur vetë presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, me anë të një postimi në Twitter. Jo vetëm kaq, por ndryshime janë ...

Read More »

Ushtria turke deklaron se ka rrethuar rajonin Afrin në Siri

Ushtria turke dhe aleatët rebelë kanë rrethuar rajonin Afrin në veri të Sirisë, kanë njoftuar forcat e armatosura turke të martën, duke shënuar një përparim të rëndësishëm në ofensivën turke kundër luftëtarëve kurdë rreth kufirit jugor, transmeton Reuters. Turqia ka ...

Read More »

Acarohet May/Akuza të rënda Rusisë për helmimin e ish-spiunit, paralajmëron hakmarrje

Theresa May, kryeministre e Britanisë së Madhe, mbrëmë vuri gishtin mbi Vladimir Putinin, duke e akuzuar për sulmin me gazin nervor që ndodhi pak ditë më parë. Kryeministrja tha se faktet tregojnë se pas sulmit të urdhëruar ndaj ish-agjentit Sergei ...

Read More »

SHBA kërkon armëpushim për konfliktin në Siri

Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Nikki Haley Shtetet e Bashkuara kanë prezantuar draft-rezolutën e re në Këshillin e Sigurimit në Kombet e Bashkuara, duke kërkuar 30 ditë armëpushim në Goutan Lindore, enklavë në Siri, që është nën kontrollin e rebelëve. ...

Read More »

Vrasja e avokatit gangster, roli i bosëve të mafies shqiptare

Një avokat i shquar dhe i njohur si gangster, u qëllua për vdekje jashtë restorantit të tij në Melburn në vitin 2016, pasi ai kishte informacione shumë të rëndësishme për t’i dhënë policisë, sipas gjetjeve të detajeve të reja. Joe ...

Read More »

Erdogan: Përshëndes vëllezërit e mi në Maqedoni, Kosovë e Shqipëri

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka përshëndetur Kosovën, në fjalimin e mbajtur sot në Kongresin e 6-të të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) që po mbahet në provincën Bolu. Erdogan e nisi fjalimin duke përshëndetur shtetet që ...

Read More »

Sulmi ndaj ish-spiunit rus, May drejton gishtin nga Kremlini

Theresa May pritet që të akuzoi Rusinë për sulmin me “agjent nervor” në të cilin u helmua ish-spiuni rus dhe pritet gjithashtu vendosja e një pakete sanksionesh të ashpra ndaj Putinit. Kryeministrja e Britanisë pritet ta drejtoi gishtin nga Kremlini ...

Read More »

Ndodh edhe kjo: Një “pulë” garon në zgjedhjet e përgjithshme në Hungari (Video)

József Tichy-Rács nuk është si kandidatët e tjerë në zgjedhjet e përgjithshme të prillit. Ai kandidon i veshur si pulë. “Përse e bëj këtë? Unë mendoj se njerëzit në Hungari e kanë humbur besimin te politikanët njerëz, ndaj është e ...

Read More »

Kisha goditet nga një rrufe e fuqishme, 16 persona humbin jetën

Një tragjedi është regjistruar në Ruanda , ku të paktën 16 persona kanë humbur jetë dhe mbi 140 të tjerë kanë mbetur të plagosur brenda një kishe, pasi janë goditur nga një rrufe. Të gjithë viktimat kanë qenë brenda ndërtesës ...

Read More »

Shefi i CIA-s: Trump i di rreziqet nga takimi me Kim Jong-Un

Drejtori i CIA-s, Mike Pompeo tha se presidenti Donald Trump i ka parasysh rreziqet që mund të vijnë nga takimi me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-Un. “Trump nuk është duke bërë asgjë për teatër. Ai do të shkojë ...

Read More »

ANALIZA: SHBA, Rusia dhe ndërhyrja në zgjedhje

Presidenti amerikan Donald Trump thotë se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme t’i kundërvihen çdo ndërhyrjeje të huaj në zgjedhjet e vitit 2018 dhe 2020. Por si mund të ishte një kundërpërgjigje amerikane dhe a është sistemi politik rus i ...

Read More »

“Droga e kristaltë”, produkti i ri i shqiptarëve që po çmend policinë franceze

Trafiku i drogës nga grupet shqiptare në Francë, Belgjikë e Holandë është një çështje që ka tërhequr vëmendjen e televizionit francez TF1. Një investigim i televizionit rreth këtij fenomeni, flet për një metodë të re që ndjekin grupe kriminale shqiptare, ...

Read More »