Home / BOTË (page 5)

BOTË

Shpallja e “luftës tregtare” nga Trump: Precedenti, identik si ai i nisjes së Luftës së Parë Botërore

Mos jemi vallë ne prag lufte? Donald Trump i ka shpallur Bashkimit Europian luftë tregtare, duke i vendosur tarifa prodhimeve të BE-së që eksportohen në SHBA. Presidenti amerikan nuk ka vendosur ende se sa do të tarifojë prodhimet euopiane dhe ...

Read More »

Krahasoi turqit me qenët, grekun e nxjerrin nga Parlamenti Evropian

Kreu i Parlamentit Europian, Martin Shulc urdhëroi të nxirret jashtë sallës një eurodeputet grek i Agimit të Artë. Gjatë seancës ku diskutohej për bashkëpunimin mes BE dhe Turqisë për krizën siriane, Elefterios Sinados i quajti turqit barbarë, të pistë dhe ...

Read More »

Anijet turke ‘rrethojnë’ Qipron, paralajmërohet përplasje e madhe (Video)

Në një valë tensionesh të forta mes Turqisë dhe Greqisë, ndizet një tjetër konflikt që pritet të sjellë pasoja. Bëhet fjalë për kërcënimin turk pas vendimit të marrë nga Qipro, e cila ka njoftuar kompanitë e huaja për kërkime për ...

Read More »

Erdoğan: NATO kur do të jesh pranë nesh

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se “Kur në Siri po përjetohen këto ngjarje, përse NATO nuk vjen pranë nesh. Presidenti Erdoğan gjatë fjalimit të tij në Kongresin e zakonshëm të AK partisë tha: “Kur në Siri po përjetohen ...

Read More »

Greqia: Jemi pranë luftës me Turqinë

Jemi shumë pranë një incidenti fatal me Turqinë”. Ky është alarmi i dhënë nga ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kamenos. Në një intervistë dhënë për francezen “Liberation”, Kamenos foli për tensionet mes dy vendeve dhe për ato që i quajti ...

Read More »

Mesazhi që Vladimir Putin dërgon nëpërmjet helmit

Nga Christian Caryl, “The Washington Post” Sërish, një kundërshtar i Presidentit rus Vladimir Putin, është viktimë e një sulmi misterioz. Sergei Skripal, një ish-oficer i inteligjencës ruse që jeton në Britani që nga viti 2010, humbi vetëdijen të dielën, pasi ...

Read More »

Rusia gati për të sfiduar ushtarakisht SHBA-në

Fushata e Rusisë për të modernizuar dhe fuqizuar forcat e armatosura, po i vendos gjithnjë e më shumë në rrezik forcat amerikane dhe evropiane. Disa zyrtarë të mbrojtjes po ngrenë shqetësimin se ushtria ruse së shpejti mund të sfidojë Shtetet ...

Read More »

Zvicra të pranojë 10 mijë refugjatë në vit, ja kush kërkon

Agjencia Zvicerane për Refugjatët (SFH) ka nisur një peticion në bashkëpunim me Organizatën Humanitare të Kishave Evangjeliste të Zvicrës (Heks). Ajo kërkon që të ketë rrugë të sigurta dhe të ligjshme të shpëtimit në Zvicër. Përveç kësaj, sipas peticionit, Zvicra ...

Read More »

Bëhet e ditur përbërja e Qeverisë së re gjermane

Partia socialdemokrate e Gjermanisë (SPD) sot i kumtoi emrat e ministrave të saj në Qeverinë e ardhshme gjermane, me çka është e njohur përbërja e plotë e Kabinetit të ri të kancerlares, Angela Merkel. Në Qeverinë e re gjermane, gjashtë ...

Read More »

Erdogani sulmon SHBA-të , ndjenjat anti-amerikanë janë rritur

Ndjenjat anti-amerikane në Turqi kohët e fundit janë rritur dukshëm për faktin se SHBA po e mbështet Njësinë Mbrojtëse të Popullit (YPG) në Siri, tha Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan. “Kush i paguan YPG-të? Shtetet e Bashkuara. Kur unë ...

Read More »

Sekreti që po trondit mbarë botën, çfarë ndodhi mbrëmë në Antarktikë? (Video)

Një video e çuditshme është shfaqur në internet, e cila pretendon se dëshmon se dikush në Google është duke u përpjekur të zbulojë sekretet e asaj që qëndron nën akullin e Antarktikut, sipas teoricienëve të konspiracionit. Duke përdorur webfaqen popullore ...

Read More »

ISIS-i merr përgjegjësinë për sulmin kundër shiitëve në Kabul

Një pjesëtar i grupit militant Shteti Islamik hodhi veten në erë në një lagje shiite të Kabulit, duke vrarë së paku nëntë veta, thanë zyrtarët afganë. Në mesin e të vrarëve është edhe një polic. Sulmi ndodhi në lagjen Dasht-e ...

Read More »

Tentativa për vrasjen e ish-spiunit rus vë në lëvizje ushtrinë britanike

Rreth 180 persona të personelit ushtarak janë dërguar në Salisbury të Britanisë së Madhe, për të ndihmuar në hetimin e tentativës për vrasjen e ish-spiunit rus dhe vajzës së tij. Personeli ushtarak, i përzgjedhur kryesisht nga ushtria, por edhe nga ...

Read More »

A fshihet Moska pas helmimit të ish spiunit rus në Angli?

Ish-agjenti i dyfishtë rus Skripak dhe bija e tij Yulia, sipas policisë britanike janë viktimta të një helmi nervor. Hetimet po bëhen për vrasje me paramendim të mbetur në tentativë. Bëhet fjalë për “një përpjekje për vrasje me paramendim duke ...

Read More »

Lindi vajzë por deshi djalë, burri i djeg trupin me acid gruas

Një burrë i ka hedhur acid në fytyrë bashkëshortes së tij ndërsa flinte gjumë për shkak se ajo solli në jetë një vajzë dhe jo djalë. Farah u dogj rëndë nga acidi që bashkëshorti, Bhura i hodhi në fytyrë të ...

Read More »