Home / BOTË (page 74)

BOTË

Papa Françesku nën akuza

Dhjetëra dijetarë konservatore katolike kanë akuzuar Papën Françeskun se po behet përhapës i herezive, një përpjekje e guximshme, por me të gjithë gjasat e kotë për të goditur atin e shenjtë argjentinas dhe papatin e tij reformues. Letra e ngarkuar ...

Read More »

Mijëra trupa të NATO-s përgatiten kundër raketave bërthamore të Koresë së Veriut

Mijëra trupa ushtarake të NATO-s kanë zbritur në Skoci në një stërvitje të madhe për të praktikuar rrëzimin e raketave bërthamore. Ndërsa përplasja me Korenë e Veriut po intensifikohet, Mbretëria e Bashkuar po pret trupat e NATO-s në stërvitjet e ...

Read More »

Rusi: Vdiq personi i cili “e shpëtoi botën”

Ish-oficeri ushtarak rus, Stanislav Petrov, për të cilin gjerësisht konsiderohet se e ka parandaluar luftën atomike të Rusisë me Shtetet e Bashkuara, ka vdekur në moshën 77 vjeçare, i ka thënë sot djali i tij agjencisë AFP. Petrov, tregimi i ...

Read More »

Koreja e Veriut thotë se Trump u ka shpallur luftë

Ministri i Jashtëm i Koresë së Veriut, Ri Yong Ho thotë se komentet e fundit të Presidentit Donald Trump përbëjnë një deklaratë lufte. Ri, duke folur në Nju Jork të hënën, thotë se Koreja e Veriut ka të drejtën të ...

Read More »

Erdogan kërcënon kurdët e Irakut me ndërhyrje ushtarake

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan kërcënoi me ndërhyrje ushtarake në Irak, në përgjigje të referendumit për pavarësi të kurdëve irakianë. Erdogan theksoi se pavarësia kurde është e papranueshme për vendin e tij dhe se është një çështje e “mbijetesës”, ...

Read More »

PROFIL: Mersud Bazani, kurdi që po sfidon 4 shtete me referendumin e pavarësisë

Kurdistani në Irakun e Veriut po zhvillon sot referendumin për shpalljen e pavarësisë së zonës së banuar nga kurdët etnike prej territorit të Irakut. Referendumi ka shkaktuar reagimin e të paktën 4 shteteve, Irakut, Iranit, Turqisë dhe Sirisë, të cilat gjatë ditës së sotme ...

Read More »

Lista Serbe nuk e voton ushtrinë e Kosovës

Lista Serbe mendon se KFOR-i, sipas Rezolutës 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, është e vetmja forcë e armatosur në territorin e Kosovës që erdhi në vitin 1999 me pëlqimin e Beogradit. Kështu ka deklaruar Igor Simiq, deputet njëherit ...

Read More »

Turqia bën ushtrinë gati për luftë, por kush i pret përtej kufirit të Irakut Verior

Autoritetet e Irakut Veriut kanë vendosur që të zhvillojnë referendumin për shpalljen e pavarësisë së kësaj zone nga Bagdati duke shkaktuar mjaft kundërshtime në rajon, ku Turqia por edhe vetë Iraku janë të vendosur që t’a ndalojnë atë qoftë edhe ...

Read More »

Tramp dhe Tsipras do të diskutojnë edhe për çështjen e emrit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras, në gjysmën e dytë të muajit tetor në Washington do të takohet me presidentin amerikan Donald Trump, njoftojnë mediumet greke. Gjatë ditëve të ardhshme pritet që këtë informacion ta vërtetojë edhe Shtëpia e Bardhë, pasi të ...

Read More »

ISIS sfidon Princ Harryn: “Përse nuk vjen këtu që të dërgoj në ferr?”

ISIS ka sfiduar princ Harryn për të luftuar xhihadistët. Me anë të një video, një burrë i identifikuar si Abu Uqayl nga Singapori, në gjuhën angleze i kërkoi princit që të shkonte në ‘Shtetin Islamik’ dhe të luftonte. “Nëse je ...

Read More »

Angela Merkel: nga refuzimi për t´u bërë spiune, te mandati i katërt si kancelare

Angela Merkel do të jetë kancelarja e ardhshme e Gjermanisë, duke vijuar rrugën e nisur 12 vite më parë. Ndonëse CDU/CSU prisnin një tjetër rezultat, unioni ka rezultuar më i votuari në zgjedhjet në Gjermani. E nëse Merkel do të ...

Read More »

Sondazhi i Ditës: Merkel i fiton zgjedhjet në Gjermani

Në Gjermani kanë dalur rezultatet e para të publikuara nga disa Exit Polle. Mediat Gjermane (RT) shkruan se sipas këtyre rezultateve partia e Merkelit ka dalur fituese në zgjedhje. Kancelarja e Gjermanisë sipas këtyre Exit Polleve do të fitojë më ...

Read More »

Siguria në Ballkan, Pavl: Mbështesim aspiratat euroatlantike

Nga siguria në Ballkanin Perëndimor përfiton e gjithë Europa, e prandaj ne kemi investuar kaq shumë në sigurinë dhe stabilitetin e këtij rajoni. Kështu u shpreh gjenerali Petr Pavl, kryetar i Komitetit Ushtarak të NATO-s, në një intervistë ekskluzive për ...

Read More »

Hillary Clinton: Trump është më i keq se që mendoja

Hillary Clinton ka thënë se performanca e punës së presidentit Donald Trump i ka tejkaluar pritjet e saj – ama në një mënyrë të keqe. “Ai është treguar më i keq se që mendoja se do të ishte”, ka thënë ...

Read More »

Merkel apo Schulz, 8 liderët që ngritën Gjermaninë pas Hitlerit

Gjermania voton sot për zgjedhjet parlamentare, të cilat do të përcaktojnë kancelarin e ardhshëm. Angela Merkel (CDU) garon kundër Martin Schulz (SPD), ndërsa kërkon mandatin e 4-të në drejtimin e Gjermanisë. Nëse Merkel rezulton fituesi e zgjedhjeve të sotme, atëherë ...

Read More »