Home / DIASPORA

DIASPORA

Dy të plagosur me armë zjarri në sallën ku festohej 10 vjetori i pavarësisë

Në një këmbim të shtënash me armë në një sallë festive në komunën Anderlecht të regjionit të Brukselit, në natën në mes të të premtes dhe të shtunës janë plagosur dy persona. Siç njofton agjencia e lajmeve Belga, personat që ...

Read More »

E ndihmoi zviceranin, djaloshit shqiptar nga Zvicra ia vjedhin Jaguarin

Djaloshi shqiptar nga Zvicra, Jetmir Idrizi është i stërlumtur që vetura Jaguar e babait të vet sërish është gjetur. Ajo ishte vjedhur në stacionin hekrudhor të Cyrihut, në momentin që djaloshi kishte zbritur për t`i ndihmuar dikujt tjetër. Ka qenë ...

Read More »

Hakeri nga Maqedonia arrestohet në Zvicërr, ja çka kishte vjedhur!

Hakerët e sulmit kibernetik ndaj sigurimit shëndetësor „Groupe Mutuel“ në Zvicër, janë arrestuar. Piratët kibernetikë, në dhjetor të vitit të kaluar kishin arritur të futen në një hardisk të jashtëm duke poseduar të dhënat e klentëve të këtij sigurimi. Pasi ...

Read More »

Diaspora e mllefosur tek partitë shqiptare nga Maqedonia: S’keni çka na vini këtu, do ju përzëmë me “hunja”?!

U bënë pikë e pesë, tani duan që të vijnë tek ne në Amerikë për tu krekosur dhe rrahur gjoks për patriotizëm, se kush kujt ia futi, kush e tradhëtoi dhe se kush është më patrioti. Patriotët e çajit dhe ...

Read More »

Nisma e Universitetit Columbia për Bashkimin e Shqiptarëve…

Profesori i Universitetit Columbia-s, David Philips , i cili është njohës i mirë i çështjes shqiptare në Ballkan në vitin 2012 filloi një nismë për promovimin e idesë për krijimin e Shqipërisë Natyrale. Projekti i tij i njohur si, “Projekti ...

Read More »

Shkolla Shqipe në New York – adresë e parë e dy ministrave të Diasporës

Për herë të parë diaspora shqiptare po përfaqësohet në nivel ministrash nga dy shtetet, Kosova dhe Shqipëria. Dardan Gashi, Ministër i Diasporës dhe Investimeve Strategjike dhe Pandeli Majko, Ministër i Shtetit për Diasporën në Qeverinë e Shqipërisë, kanë nisur sot ...

Read More »

Histori rrëqethëse e familjes nga Maqedonia që do të dëbohet nga Gjermania

Çifti bashkëshortor nga Maqedonia, Zeqir dhe Eduarda Çanka me shqetësim të madh janë duke pritur datën e 19 shkurtit të këtij, viti. Autoritetet gjermane kanë vendosur që asaj dite të hënë, familja me pesë fëmijë duhet të largohet me avion ...

Read More »

Shkoi me plis në kokë para Trumpit, kush është shqiptarja e vetme që mori pjesë në Kongresin Amerikan

Gruaja e parë shqiptaro-amerikane, e cila ka qenë zgjedhur si këshilltare në një kantoni të shtetit e Nju Jorkut, Lisa Milicaj, veprimtare e komunitetit shqiptarë, është e vetmja shqiptare që mori pjesë në Fjalimi i Përvitshëm i Presidentit mbi Gjendjen ...

Read More »

Vdes punëtori shqiptar në Itali, plagoset rëndë vëllai

Një shqiptar është aksidentuar për vdekje dhe vëllai i tij ka mbetur i plagosur rëndë gjatë punës që po kryenin ditën e sotme në Itali, në rrugë. Dy punëtorët e rrugës kanë qenë duke krasitur pemët kur platforma në të ...

Read More »

Kosovarja e dashuruar me një serb në Zvicër, denoncon prëndërit ne polici, pse e rrahen dhe deshën ta fejonin me një shqiptar

Kjo eshte kosovarja L.K. (18) ne Zvicer e cila per shkak dashnise se flakt me një serb, denoncoi nane e babë ne polici, pse deshën ta fejonin me një shqiptar nga Kosova Villars-sur-Ollon (VD) 31 shtator -Një vajze e re ...

Read More »

Diaspora shqiptare kërkon hapjen e Katedrës së gjuhës shqipe në Kroaci

Diaspora shqiptare kërkon hapjen e Katedrës së gjuhës shqipe në Kroaci Në vazhdën e takimeve me zyrtarë të lartë shtetërorë në Kroaci, zëvendëskryeministri i Kosovës, Dardan Gashi njëherësh ministër i Diasporës, ka takuar deputeten shqiptare në Parlamentin kroat, Ermina Lekaj-Perlaska. ...

Read More »

Zgjedhjet lokale në Ulqin, rreziku i përsëritjes së skenarit të Tuzit

Komuna e Ulqinit, destinacioni i preferuar i kosovarëve për pushime, është në fushatë dhe pak ditë e ndajnë nga zgjedhjet lokale që priten të mbahen në datën 4 shkurt. Mirëpo shqetësimi kryesor i shprehur ditëve të fundit nga partitë politike ...

Read More »

Ja sa shqiptarë kanë pasaportë italiane

Nëse nga njëra anë, vitet e fundit, kriza ekonomike, mungesa e flukseve të mirëfillta për punë ka çuar në uljen e ardhjeve të reja të emigrantëve shqiptarë në Itali, nga ana tjetër, po vërehet se gjithnjë e më shumë shqiptarë ...

Read More »

Për ta shpëtuar kosovaren nga dëbimi, zvicerani po lufton për të dëshmuar atësinë mbi djalin e ish gruas së tij

Në kushte “normale“ zakonisht ndodh që babai biologjik të kundërshtojë atësinë mbi fëmijën, për t`i ikur pagesës së alimentacionit ose për ndonjë arsye tjetër. Te rasti i zviceranit 66 vjeçar po ndodh e kundërta. Ai së bashku me ish bashkëshorten ...

Read More »

Prindërit e vogëlushit shqiptar në hall, të atin ia burgosin dhe…

Nëna dhe babai i Aleksit pesëvjeçar, janë kërcënuar se do të dëbohen nga territori francez. Drejtësia duhet të vendosë për rastin e tyre. Prindërit e nxënësve të shkollës Sermet në Toulouse po mobilizohen sërish.   Në tetor 2017, prindërit dhe ...

Read More »