Home / DOSJA

DOSJA

Ky është shkupjani, pjesë e Trigrave të Zi të UÇK-së (Video)

Për lirinë e Kosovës luftuan edhe persona që nuk ishin nga Kosova. Madje ka prej tyre që nuk ishin as shqiptarë. Për Tribuna Channel për nder të 10 -vjetorit të pavarësisë flasin komandanti këtij njësiti dhe njëri ndër luftëtarët e ...

Read More »

Hafiz Qamil Tresi ,Tetovari që lidhi emrin e tij me Shkodrën

Hafiz Qamil Tresi u lind në Tetovë, më 06.12.1922. I biri i Abdylgafarrit dhe i Hamidijes. Babai i tij ishte Hafiz i Kur’anit[1], prej ku mori edhe nxitjen e parë për të vazhduar rrugën e gjatë drejt thellimit në mësimet ...

Read More »

“Grekët u kanë nxjerrë fëmijët nga barku, baballarët ulërisnin për vajzat që ua përdhunonin në sy”

Një histori tregon vuajtjet dhe torturat e shqiptarëve të Çamërisë. Halide Mergjyshi, e njohur nga të gjithë si gjyshe Mana, në një interviste në janar të 2014-ës rrëfente për herë të parë si i vranë të vëllanë dhe arratisjen drejt ...

Read More »

Shqiptarja që u bë sulltaneshë, gruaja e parë e Sulejmanit të Madhërishëm dhe fati i saj tragjik

Padyshim që periudha kur Perandoria Osmane u drejtua nga sultan Sulejmani i I, është një periudhë lulëzimi dhe zhvillimi. Jo më kot që është quajtur Sulejmani i Madhërishëm. Gjatë sundimit të tij, perandoria osmane zgjeroi shumë më tepër kufinjtë e ...

Read More »

Faktet të pakundërshtueshme! Deri në vitin 1947 në Shkup flitej vetëm shqip

Debati për gjuhën shqipe në Maqedoni ka qenë dhe është temë kryesore si nëpër mediat në gjuhën shqipe ashtu edhe në mediat në gjuhën maqedonase. Por, më poshtë do të shihni dokumentet që tregojnë se në Maqedoni gjuha e parë ...

Read More »

Dodë Tahiri, portieri shqiptar që bëri karrierë në Jugosllavi

Ndeshja e ndërprerë e futbollit ndërmjet Serbisë dhe Shqipërisë ka dëshmuar për raportet aktuale mes dy popujve e dy vendeve. Por në të kaluarën, sipas gazetës së njohur beogradase “Politika”, në futboll ka pasur edhe ngjarje, të cilat mund të ...

Read More »

Vrasja barbare e Dedë Gjo Lulit nga serbët dhe a u tradhtua ai nga shqiptarët!

Kur mbushi 75 vjeç Dedë Gjo Luli tregoi trimërinë e fundit në jetë. I gjendur në një kurth, i lidhur këmbë e duar, i zhveshur pothuajse lakuriq, i vjedhur nga gjithçka që kishte në xhepa, atë 24 shtator të vitit ...

Read More »

Si nisi Konflikti i vitit 2001 dhe kush ishte dëshmori i parë

Pjesë nga libri “Dëshmorët e kombit”, shkruar nga historiani Dr. Minir Ademi. Për luftën e 2001-shit në Maqedoni është folur e shkruar në mënyra të ndryshme. Në këtë libër nuk është synim analiza e luftës, e as ndonjë qasje tjetër ...

Read More »

Ja Pasaporta-shtetësia greke e mbesës së Hasan Prishtinë

Në një intervistë në 23 Janar 2016, për portalin arbresh.info, Mehmet Prishtina pinjoll i familjes së Hasan Prsihtinës sjellë të dhëna interesante për ish-kryeministrin Hasan Bej Prishtina si dhe për pasurinë e tyre në Selanik, shtetësinë greke nipit Omerit dhe ...

Read More »

Më 1930, qeveria greke e njihte çështjen çame

Për pozitën dhe opozitën, në të dy vendet tona, punët e shtetit lipset të jenë të parat dhe të fundit. Kjo sjellje është e domosdoshme, po nuk është e mjaftueshme. Sepse për të kryer një punë – për shembull për ...

Read More »

Kalaja e Petralbës, kështjella kryesore e Kastriotëve

Specialistët në Shkodër kanë kryer disa inspektime në sitin e Kalasë së Petralbës e cila ndodhet mes fshatrave Gur i Bardhë dhe Fshat në Bashkinë Klos e ndërtuar mbi një kreshtë malore në një lartësi rreth 800 m. Së bashku ...

Read More »

Kjo është shtëpia e Hasan Prishtinës në Selanik, tanimë e uzurpuar/FOTO

Hasan Prishtina është vrarë me daten 13 Gusht 1933 në rrugët Çimsqi dhe Vogaxhiku në Selanik dhe vrasja e tij përshkruhet në detale në gazeten “Maqedonia e Re” të datës 14 gusht 1933. Vrasja është kryer me një armë zjarri ...

Read More »

Emblemat e dyerve të mëdha në Pargë të Çamërisë, mes të cilave familja Bulgari e mirënjohur sot në modë

Nga Arben Llalla Në këtë foto tregohen familjet e mëdha në Pargë të Çamërisë. Vihen re që shumica e tyre kanë emra të njohura të familjeve shqiptare. Dallohet qartë se njera nga dyert e mëdha ka shqiponjën e zezë me ...

Read More »

Kur Gostivari ishte pjesë e Shqipërisë

Në vitet e dyzeta qyteti i Gostivarit i takonte Shqipërisë. Kjo dëshmohet përmes një letërnjoftimi të cilin e sjellë historiani i njohur shqiptar nga Maqedonia Eugen Shehu. Ai thotë se kjo kartë e identiteti është e vitit 1940 e lëshuar ...

Read More »

Ja cili ishte deputeti i vetëm i Çamërisë në Kuvendin e Greqisë

Nga Arben LLALLA Ali Dino Bej është një nga karikaturistët më të famshëm në Greqi i fillim shekullit të XX. Ai lindi në Prevezë më 1890 në një familje shqiptare, e cila ishte e pasur dhe që i takonte rangut ...

Read More »