Home / KOLUMNA

KOLUMNA

Mes Rusisë dhe Shqipërisë është Kosova

Nga Shaban MURATI Kam dekada që ndjek mediat ruse dhe diplomacinë ruse në raportet e tyre me Shqipërinë dhe Ballkanin, por kurrë nuk kam vërejtur një histeri kaq masive me frymë urrejtjeje dhe raciste kundër popullit shqiptar të Kosovës dhe ...

Read More »

Kohë maskarenjsh, tallen e ngërdheshen me idealet

Nga Marin Mema Ata mund të kishin zgjedhur pasuritë e ofruara, ofiqet joshëse, pronat e pushtetin e pafundëm, por ndryshe nga të sotmit, zgjodhën një rrugë tjetër, rrugën që i jepte shpirt një shteti të lirë shqiptar. Për këtë mision ...

Read More »

I djathtë VS i majtë

Nga Armela Gjata Ferko Kur një i djathtë nuk është gjahtar dhe nuk pëlqen armët, nuk del për gjah dhe nuk blen armë; -Kur një i majtë nuk është gjahtar dhe nuk pëlqen armët, kërkon që të ndalohet gjuetia dhe ...

Read More »

Dhjetë vjetori i pavarësisë së Kosovës dhe mesazhi i përçarjes së kryeministrit të Shqipërisë

Enver Bytyçi Sot Kosova është në festë! Ka dhjetë vjetorin e lindjes së shtetit të saj! Një ditë që na bën krenarë të gjithë ne shqiptarëve! Një ditë e jashtëzakonshme dhe më e me kuptim sesa vetë shpallja e Pavarësisë ...

Read More »

Mediet shqiptare bien sërisht në kurthet e grekëve

Nga Arben LLALLA Me turravprapi mediet shqiptare bien sërisht në kurthet e injorantëve dhe ekstremistëve ortodoksë grek të tipit si Qiriakos Velopulos i cili deklarojë në një tv lokale të Selanikut se Greqia po i falë Shqipërisë pjesë nga Deti ...

Read More »

I dashur komshi, urdhërat jepi tek pullazi yt

Nga Alketa Ipeku Jam kurioze të di se cili do jetë kushti i radhës nga fqinjet tanë ndaj qeverisë shqiptare. Nuk di ku e gjejnë guximin të vënë kushte për të fshirë me një gomë lapsi emrin e një krahine ...

Read More »

Si i përcjell Edi Rama mesazhet për copëtimin të shqiptarisë

Nga Arben LLALLA Kryeministri Edi Rama shumë vite është financuar nga multimilioneri grek Sokratis Kokkali komunikim administrativ dhe shkencat politike, nga ky grek janë financuar edhe disa ministra të tjerë të kabinetit Rama2. Për të çuar Shqipërinë drejtë shkatërrimit Edi Rama ...

Read More »

10 vite: Rrugëtimi i marrëdhënieve politike mes dy shteteve shqiptare

Duke qenë se më datë 17 shkurt 2018 Kosova shënon 10-vjetorin e Pavarësisë së shumëdëshiruar (2008-2018), preferova të gjej këtë mënyrë festimi dhe urimi duke paraqitur në një shkrim të vetëm rrjedhën e marrëdhënieve politike mes dy vendeve. Në këto ...

Read More »

Teatri, Pedagogët dhe Ermal Meta!

Nga Arian Galdini Më kujtohet sesi në fillimin e viteve ’90 ne të rinjtë e asaj kohe çmendeshim pas Jim Morrisonit dhe Nirvanave, etj, por nuk bënim më pak për Elton Dedën, Aleksandër Gjokën, apo djemtë e Ritfolk. Nuk kishim ...

Read More »

Pse nuk do të duhej të shkëmbehen territoret e as popullata?

Nuk mundë të themi se Kosova dhe Serbia si dy shtete kan apo nuk kanë nevojë për shkëmbim të territorit e as të popullatës, por kemi të bëjm me dy popuj që ka kuptimin raportet Shqiptaro-Serbe. Ne Shqiptarët nuk jemi ...

Read More »

Politikanët e korruptuar dhe inkriminuar ta shesin atdheun!

Enver Bytyçi Prej gati 20 vitesh kam elaboruar në punimet e mia temën e ndarjes, përkatësisht të mosndarjes, së Kosovës. Kam shkruar me dhjetra e dhjetra komente e analiza si dhe qindra faqe libri për këtë temë, duke vënë në ...

Read More »

Pranimi i emrit “Gornamakedonija” – Vetëvrasës për shqiptarët

Shpëtim Pollozhani Emërtimi i vendit Gornamakedonija, pa te drejte te përkthimit, pasi kështu do të quhet edhe në gjuhet e botës (kurthe serbo-greke- maqedonase, propozim i Kociasit) është shkatërrimtar për shqiptarët. Ky është një term që forcon unitarizmin dhe sovranitetin ...

Read More »

Problemet që ka Maqedonia me Greqinë nuk prezantohen në media

Patriotizmi i stiroporit Problemet që ka Maqedonia me Greqinë, as për së afërmi nuk prezantohen në media, për arsye se dimensioni i këtyre problemeve sa është aktual e gjeostrategjik, po aq është edhe historik e identitar. Emin AZEMI Dy opinione ...

Read More »

Grekët dhe shqiptarët janë më shumë se fqinjë, e më shumë se miq, z.Prokopis Pavlopulos

Letër Presidentit të Greqisë z.Prokopis Pavlopulos I nderuar presidenti i Greqisë z.Prokopis Pavlopulos! Ju më shumë se dy herë keni bërë deklarata me tone kërcënuese rreth Çështjes Çame, duke i urdhëruar që Shqipëria dhe shqiptarët duhet ta harrojnë, ta mbyllin ...

Read More »

Arroganca me kulturën e artin është fundi i demokracisë

Enver Bytyçi Aktori me famë mbarëshqiptare e ndërkombëtare, Mirush Kabashi, u shfaq në ekranet e televizioneve duke e krahasuar qeverisjen e sotme me atë të Ramiz Alisë, madje duke vënë në dukje se “Qeveria e sotme është më arrogante se ...

Read More »