Home / KOSOVË

KOSOVË

Lista Serbe ndërron mendje, e voton demarkacionin?!

Lista Serbe ka gjasa që do ta votojë demarkacioni me Malin e Zi, raporton Gazeta Blic. Burime të “Gazetës Blic” bëjnë të ditur se Lista Serbe pas negociatava të gjata dhe intensive, sipas të gjitha gjasave do ta votoj marrëveshjen ...

Read More »

Godet ish ambasadori Çejku: Pas 10 vjetësh do të kemi tre shtete shqiptare!

Ish-Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë dhe Maqedoni, Arben Çejku, ka dhënë deklaratën e guximshme se pas 10 vjetësh do të ketë tre shtete shqiptare në rajon. I ftuar në emisonin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku Çejku tha ...

Read More »

President i përbashkët? Rama: Po vrapoja pas imagjinatës sime

Në një Intervistë ekskluzive për Top Channel, kryeministri Edi Rama ka sqaruar deklaratën e bërë prej tij në ditën e Pavarësisë së Kosovës për një President të përbashkët mes Kosovës dhe Shqipërisë. Një deklaratë që ka shkaktuar shumë debate. “Nuk ...

Read More »

Rusia thyen heshtjen: Perëndimi po ndez luftë në Ballkan

“Perëndimi po nxit tensionet në Ballkan pavarësisht qëndrimit paqësor të Rusisë”, ka thënë të hënën Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov përpara vizitës së tij në Serbi. Lavrov kritikoi Perëndimin lidhur me çështjen e vendeve të Ballkanit duke iu bërë ...

Read More »

Serbia të njohë Kosovën, sesa të “hapë portën e ferrit”

Nëse Kosova dhe Serbia do të shkëmbenin territoret, për të arritur një marrëveshje që të dy popujt të jetonin në paqe, sërish nuk do të arrihej paqe, dhe se situata nuk do të mbyllje aty. Dhjetë vjet më parë Kosova ...

Read More »

Sot grevë dyorëshe në të gjitha institucionet arsimore në Kosovë

Të gjitha institucionet arsimore sot do të jenë në grevë dyorëshe. SBASHK thekson se greva do të mbahet në dy orët e para të mësimit të paradites dhe në dy orët e para të mësimit të pasdites në të gjitha ...

Read More »

“President i përbashkët”, deklarata e Ramës çorodit Greqinë

Deklarata e Ramës në Kosovë, për një president të përbashkët me Shqipërinë, ka shkaktuar bujë të madhe, e sidomos në Greqi. Duket se fqinjët i tremben një Shqipërie të Madhe, teksa i kanë kushtuar rëndësi kësaj deklarate të kryeministrit Rama. ...

Read More »

Kushner: Policë serb të cilët në rripat e tyre kishin varur “lekurën e kapakut të kokës me flokë grash shqiptare”

Ish kryeadministratori i UNMIK, Bernard Kushner, ka rrëfyer për detyrën që ka pasur nga viti 1999, menjëherë pas përfundimit të luftës në Kosovë. Por ka disa gjëra të cilat ai i ka shpalosur në librin e tij të botuar në ...

Read More »

Marrëveshja “mashtruese” ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi për Demarkacionin

Njohësi i çështjeve Kushtetuese Mazllum Baraliu, po e sheh si lojë politike dhe jo serioze, aneks marrëveshjen e arritur javën e kaluar ndërmjet Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe homologut të tij malazez Filip Vujanoviq, për demarkacionin e kufirit ndërmjet ...

Read More »

Vuçiq vozitet me Audin A8L , ia fali sheiku arab, kushton gjysmë milion euro

Vendimi i sigurimit të presidentit serb Aleksandar Vuçiq që ai nëpër Zagreb të vozitet me limuzinën presidenciale të markës “audi A8L” shkaktoi interesim të madh te mediat kroate. “Blic” i Beogradit shkruan se “makina e fuqishme”, siç e quajtën mediat ...

Read More »

Alarmi i sociologut të njohur: Në trojet tona nuk do ketë më shqiptarë

Plakja e popullsisë shqiptare përveçse ka marrë përmasa dramatike, kërkon përmirësimin e politikave. I këtij mendimi shprehet posaçërisht për “Albanian Free Press”, sociologu dhe profesori i njohur, Zyhdi Dervishi. Duke komentuar shifrat më të fundit të Institutit të Statistikave për ...

Read More »

Mali i Zi paralajmëron mundësinë e korrigjimit të kufirit me Kosovën

Nënshkrimi i deklaratës së përbashkët, respektivisht aneksit të Marrëveshjes për demarkacionin e kufirit mes Malit të Zi dhe Kosovës, është një hap i rëndësishëm drejt përmirësimit të mëtejshëm të marrëdhënieve të përgjithshme mes dy vendeve. Kështu thuhet në deklaratën e ...

Read More »

Ky është fëmiju i parë që lindi në 10-vjetorin e Pavarësisë (FOTO)

Fëmija i parë i lindur ditën e sotme në 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, është e gjinisë femërore. Përderisa, ajo ka fituar ‘’kutinë e foshnjës finlandeze’’, po ashtu është vizituar nga edhe nga zëvendës ministri i Shëndetësisë së bashku ...

Read More »

Urimi i të rinjve serbë, studentë në Vjenë: Gëzuar ditëlindjen Kosovë (VIDEO)

Kosova ka marrë shumë urime në këtë 10-vjetor të Pavarësisë së saj, të arritur me aq sakrifica. Krerë shtetesh, ndër të cilët edhe vet shefi i Shtëpisë së Bardhë, Donald Trump, Mbretëresha Elizabeth II dhe Presidentja e Konfederatës Zvicerane, Doris ...

Read More »

Walker në kërkim të vajzës 4 vjeçare që më 1998 i kishte dhuruar atij lule

Nuk lë datë të rëndësishme pa vizituar Kosovën. William Walker dëshiron të festojë bashkë me kosovarët 10-vjetorin e pavarësisë, raporton emisioni 038 i KTV-së. Ndonëse Kosova ka ndryshuar që nga hera e parë kur ka qenë këtu, ai atë e ...

Read More »