Home / LAJME

LAJME

Lista Serbe ndërron mendje, e voton demarkacionin?!

Lista Serbe ka gjasa që do ta votojë demarkacioni me Malin e Zi, raporton Gazeta Blic. Burime të “Gazetës Blic” bëjnë të ditur se Lista Serbe pas negociatava të gjata dhe intensive, sipas të gjitha gjasave do ta votoj marrëveshjen ...

Read More »

Kosova si dashuri dhe shpresë!

Nga Arian Galdini Mbërritëm në Prishtinë, pak minuta para se të dilte Rita Ora në skenë. Si të ndërvarur nga kafeja, u ndalëm më së pari në një bar të vogël për të gjerbur nga një ekspres të shpejtë para ...

Read More »

LSDM mund të koalicionojë me PDSH dhe Lëvizjen BESA

LSDM-ja nuk përjashton mundësinë e zgjerimit të koalicionit qeveritar me dy parti opozitare shqiptare BESA dhe PDSH. Negociata serioze për këtë nga LSDM paralajmërojnë pasi Qeveria do të përfundojë me siç thonë, “çështje prioritare”. “Kur bëhet fjalë për interes shtetëror ...

Read More »

Infermierës së bukur kosovare nga Zvicra po i mungon uniforma ushtarake

Shqiptarja nga Badeni i Zvicrës, Eleonora pothujase është një brez i dytë normal i gjeneratës me prejardhje migrimi, të ashutuquatjur sekondos. Si ushtare e Swisscoy-it zviceran, ka shërbyer disa muaj në Kosovë. Ja se çfarë domethënie për te ka datëlindja ...

Read More »

Dënohet familja shqiptare në Zvicër që ia ndaloi të bijës dashurinë e sinqertë

Në Kantonin Valis të Zvicrës, një prind kosovar nuk e ka akceptuar mikun e vajzës së vet – me këtë rast, familja e ka terrorizuar çiftin e ri. Tani, janë dënuar babai dhe i vëllai. Autoritetet juridike të Valisit, para ...

Read More »

Përqafimi me puthje i Kotzias me Dimitrov për zgjidhen e çështjes së Maqedonisë

Nga data 15-16 shkurt në Bullgari u mbajtë takimi i KE dhe BE ku u morën disa vendime. Përfundimisht Greqia dhe Maqedonia u morën vesh për zgjidhjen e çështjes së emrit Maqedoni, ku ministri i jashtëm i Greqisë Nikos Kotzias ...

Read More »

“Edi Rama, person non grata në Serbi”, kërkesa pas deklaratave për President kombëtar

Deklarata e fortë e kryeministrit Edi Rama për zgjedhjen e një Presidenti të përbashkët për Kosovën dhe Shqipërinë, ka vënë në lëvizje serbët. Kryetari i Partisë Popullore të Serbisë, Nenad Popoviç kërkon që Serbia ta shpallë “non grata” Edi Ramën ...

Read More »

Pesëdhjetë vjet nga demonstratat e Tetovës

Shkrimin e radhës po ia dedikoj një ngjarjeje sa humane po aq edhe emancipuese. Një ngjarje, që dita-ditës humb shkëlqimin, duke kaluar në pronësi të harresës sonë kolektive. Është një ngjarrje që thjeshtë do të dehumanizohet dhe deemancipohet. Një ngjarrje ...

Read More »

Propozim ligji për ndjekjen e telekomunikimeve në debat publik

Në debatin për propozim ligjin për ndjekjen e komunikimeve dhe formimin e Agjencisë Teknike Operative, u kërkua mbrojtja e të dhënave personale të qytetarëve, kritere të qarta dhe të rrepta për zgjedhjen drejtorit në ATO-së e të punësuarve tjerë si ...

Read More »

The Economist: Nëse Serbia dhe Kosova do të shkëmbejnë territore, shpërthen i gjithë Ballkani

Në një analizë për Ballkanin, revista prestigjioze londineze “The Economist” ndër të tjera shkruan se nëse Kosova dhe Serbia shkëmbejnë parcelat e tokës, procesi nuk do të përfundojë me kaq, pasi kufijtë në Ballkan janë një rrëmujë. Artikulli shtjellon hollësisht ...

Read More »

‘Serbia nuk do ta njohë Kosovën, por as nuk do ta pengojë në arenën ndërkombëtare’

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq, vazhdimisht po deklaron për mundësinë e kompromisit me Kosovën, por si do të duket ky kompromis dhe çfarë pret ai të fitojë nga lëshimet në raport me shetin kosovar? Dushan Janjiq, nga Forumi për Marrëdhënie ...

Read More »

Profil: Kthesat 20 vjeçare të Hashim Thaçit

Dy vjet i uniformuar në UÇK në role ushtarake e politike, dy mandate jashtë pushtetit, tri mandate të papërfunduara në pushtet, derisa përfundimisht erdhi krye të shtetit në rolin e pretenduar të ‘unifikuesit’, pozitë të cilën vazhdon ta mbajë edhe ...

Read More »

Historia e panjohur e vrasjes së Çerçiz Topullit dhe roli i grekëve

Çerçiz Topulli mund të ishte edhe simboli i ushtarit të panjohur i rënë në luftë për pavarësi. Nuk ka një të dytë në historinë e Shqipërisë që të mos e ketë hequr armën asnjëherë nga supi, por njëkohësisht të kishte ...

Read More »

Arsyeja pse RTK ndërpreu transmetimin, kur Rita Ora ia mori valles

Këngëtarja me famë botërore, Rita Ora surprizoi fansat mbrëmë, teksa performoi vallen e Rugovës. Por, gjatë transmetimit drejtpërdrejt të koncertit që ajo po mbante në kuadër të 10-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, RTK e ka ndërprerë atë, pikërisht kur nisi ...

Read More »

“Plasin” serbët, shikoni çfarë i shkruajnë Ritës në Twitter

Rita Ora ka përfunduar koncertin e saj në Prishtinë. Ajo mblodhi me mijëra qytetarë në sheshet e Prishtinës, me ç’rast iu këndoi për afro 30 minuta. Mirëpo jo të gjithëve, i pëlqeu këndimi i saj në Prishtinë. Serbët ishin shumë ...

Read More »