Home / MAQEDONI

MAQEDONI

Gjendja e rrugëve sonte në Maqedoni

Në rrugën malor në Strazhë, për shkak të reshjeve të borës, nga ora 19:10 hyri në fuqi ndalimi i kalimit të automjeteve të rënda. Pak me parë Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë kumtoi se qarkullimi në rrugët shtetërore realizohet në rrugë ...

Read More »

Çavkov: Unë nuk jam terrorist

Çavkov ka dalë para Këshillit treanëtarësh penal në Gjykatën e Apelit, ku ka kërkuar sërish që t’i hiqet paraburgimi i tij. “Gojarisht vërtetoj se me datë 26 prill nuk kam kryer asnjë vepërr inkriminuese, dhe as që kam bërë ndonjë ...

Read More »

Erdoğan: Të vendosur mbi emrin kushtetues të Maqedonisë

Presidenti i Turiqisë Recep Tayyip Erdoğan në konferencën e përbashkët për shtyp me presidentin e Maqedonisë, Gjorge Ivanov lidhur me çështjen e emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë u shpreh se “Ne jemi vendi i parë që ka njohur emrin kushtetues. ...

Read More »

Qeveria mbajti seancën e 55-të

Në seancën e saj të 55-të, Qeveria e Maqedonisë e shqyrtoi dhe e miratoi “Strategjinë për reforma për administratë publike për periudhën 2018-2022” dhe e pranoi Planin e veprimit për zbatimin e strategjisë. Siç theksojnë nga pres-shërbimi për informim, duke ...

Read More »

Për shkak të borës është vendosur ndalesë për mjete të rënda transportuese në Strazhë

Në qafën malore Shtrazë për shkak të reshjeve të borës nga ora 19:10 është vendosur ndalesë për qarkullim të mjeteve të rënda transportuese. Më herët LAMM deklaroi se komunikacioni në rrugët shtetërore po zhvillohet kryesisht në rrugë të lagështa, ndërsa ...

Read More »

Milloshovski: Bllokuam Ligjin për gjuhët, jo reformat

VMRO-DPMNE mbetet në qëndrimet për mospjesëmarrje në punimet e Kuvendit. Sipas tyre, bllokimi i Ligjit për përdorimin e gjuhëve nuk i bllokon ligjet reformuese. “Opozita i tregoi arsyet pse nuk merr pjesë në punën e Kuvendit, pasi shumica parlamentare nuk ...

Read More »

Qeveria vendosi për themelimin e TV shtetërore në gjuhën shqipe

Sot Qeveria miratoi disa vendime te rendesishme nepermjet propozim ndryshimit te ligjit: – Themelimin e Televizionit Shteteror ne gjuhen shqipe me emetim 24 ore, – Themelimin e Radios ne gjuhen shqipe me emetim 24 ore – Themelimin e kanalit satelitor ...

Read More »

Godet ish ambasadori Çejku: Pas 10 vjetësh do të kemi tre shtete shqiptare!

Ish-Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë dhe Maqedoni, Arben Çejku, ka dhënë deklaratën e guximshme se pas 10 vjetësh do të ketë tre shtete shqiptare në rajon. I ftuar në emisonin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku Çejku tha ...

Read More »

Pamje nga aksidenti i sotëm në Shkup (VIDEO)

TV Shenja ka siguruar një video amatore nga aksidenti i cili ndodhi sot në orët e paraditës në bulevardin “8 Shtatori” në Shkup. Sipas asaj që shihet në video, aksidenti duket të kish qenë i rëndë, por ende nuk dihet ...

Read More »

Fadil Zendeli i kundërpërgjigjet Artan Grubit: Nuk jemi makineri votuese e BDI-së

Fadil Zendeli, deputet i Lëvizjes Besa-krahu i Tetovës, i është kundërpërgjigjur Artan Grubit për akuzat e tij për gjoja bllokim te punëve të kuvendit, nga ana e Besës. Por, tij, është hipokrizi që BDI e cila mbi 10 vjet bashkëqeverisi ...

Read More »

Zgjerohet skandali “25 maji”, dy vajza të mitura ngelin shtatzëna

Zgjerohet skandali në Qendrën për Strehimin e Fëmijëve me Probleme Edukativo-Sociale “25 Maji” në Shkup. Nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale kanë raportuar sot edhe për dy raste të tjera shtatëzanie te të miturat që qëndrojnë në këtë strehimore. ...

Read More »

Çavkov edhe më tej mbetet në paraburgim

Prokuroria kërkoi që ish-drejtori i Byrosë për siguri publike, Mitko Çavkov të mbetet në paraburgim për shkak se procedura për zgjidhjen e 27 – prillit të përgjakshëm është ende në zhvillim e sipër. Avokati i Çavkovit tha se ankesa për ...

Read More »

Skandalet/Ministria e Kulturës, drejtuesit pranojnë shkeljet

Nuk pushojnë skandalet dhe reagimet lidhur me programin vjetor për mbështetjen e kulturës. Gazeta “Koha” shkruan se 3.2 milionë denarë ose rreth 50 mijë euro i janë ndarë çiftit bashkëshortorë Burhanedin dhe Nadire Sali. Që të dy kanë konkurruar si ...

Read More »

Greqia këmbëngul në ndryshimet kushtetuese

Një ditë para takimit të paralajmëruar midis kryeministrit, Zoran Zaev dhe kancelares gjermane, Angela Merkel, sot është realizuar një bisedë telefonike mes kryeministrit grek, Aleksis Cipras dhe Merkel. Raportohet se temë bisede ka qenë edhe çështja e emrit, me ç’rast ...

Read More »

Maqedoni, emri/Tsipras i ʽmerr lejeʼ Merkel-it

Çështja e emrit të Maqedonisë është kthyer në një problem shumë më i madh se rajonal. Pak ditë më parë pamë prononcimin e Presidentit turk Erdogan. Tani është radhe e ʽdrejtueses së evropësʼ të japë udhëzimin e saj. Kryeministri grek, ...

Read More »