Home / MAQEDONI (page 10)

MAQEDONI

Rikonstruimi i Qeverisë, Zaev: Ja me cilat parti do bisedojmë

Kryeministri Zoran Zaev ka paralajmëruar sot se do të ketë rikonstruim të qeverisë dhe se fillojnë bisedimet për rritjen e shumicës parlamentare. “Me siguri do të bisedojmë me gjitha partitë politike opozitare, përveç me VMRO-DPMNE-në”, ka thënë Zaev. Rikonstrumi i ...

Read More »

Arian Galdini në Maqedoni. Takon Zaevin dhe liderët shqiptarë

Gjatë datave 13 – 14 mars, Arian Galdini ka zhvilluar një një vizitë zyrtare në Maqedini, si Kryetar i LDE – Partia për Liri, Demokraci dhe Etikë dhe zë e politikan opozitar. Arian Galdini u prit në takime nga Kryeministri ...

Read More »

Ligji i gjuhëve, Zaev: Ivanov me mosnënshkrimin e ligjit shkel Kushtetutën e vendit

Ligji për përdorimin e gjuhëve asgjë nuk do të ndryshohet në Maqedoni as do ta prishë ardhmërinë e saj të përbashkët. Apeloj të lihet të jetojë ligji, të respektohen institucionet, ndërsa Gjykata Kushtetuese dhe Komisioni i Venecias të prononcohen për ...

Read More »

Gjykatësja e përkufizoi Gruevskin që të flasë vetëm pesë minuta në seancë

Gjykatësja Ognen Stavrev para seancës së sotme për gjykimin e shkatërrimit të objektit Kosmos i informoi avokatët e të akuzuarit, Nikolla Gruevski si dhe të akuzuarve tjerë se do të kenë kohë vetëm nga pesë minuta ku do të mund ...

Read More »

Meta e Basha hipokritë, përshëndesin miratimin e ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni dhe ngushëllojnë mikun Gruevski për humbjen

Ligji për gjuhën shqipe në Maqedoni është miratuar sot mes tensionesh të forta. 64 vota të shqiptarëve dhe të partisë maqedonase në mazhorancë të Zaev kanë qënë pro miratimit të këtij ligji. Ndërkohë që ish kryeministri dhe armiku më i ...

Read More »

HORROR në Klinikën për sëmundje ortopedike “Majçin Dom” në Shkup!

Ministria e Shëndetësisë lë në harresë “Majçin Dom-in” dhe gjithë pacientët që shërohen në këtë klinikë. Kushte jashtë çdo standardi që duhet të ofrojë një klinikë për sëmundje ortopedike, karrige për nevoja të pacientëve me aftësi të kufizuara të lëna ...

Read More »

Kanë nisur përgatitjet për regjistrimin e popullsisë në Maqedoni, sa për qind do të dalin tani shqiptarët!?

Pas votimit të Ligjit për gjuhët në Maqedoni shumë shpesh qytetarë maqedonas kanë kërkuar që të bëhet regjistrimi i popullsisë në Maqedoni, që sipas tyre ”të numërohemi dhe të shohim se sa shqiptarë do të ketë dhe sa të drejta ...

Read More »

Muki për Almirin kërkon drejtësi nga Facebook-u, s’ka b*th në parlament

Deputeti i shqiptar i LSDM-së, Muhamed Zeqiri, kërkon drejtësi për rastin e Almirit nga Facebooku. Ai prej kur është deputet nuk e ka hapur gojën në parlament edhe pse i mori votat e shqiptarëve duke i gënjyer se me ardhejn ...

Read More »

Gruevski sërish në gjykat, ja përse

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski thuajse çdo ditë është nëpër gjykatat e Maqedonisë, për të dëshmuar për lëndë që akuzohet nga Prokuroria Speciale Publike (PSP). Sot për të është caktuar një seancë tjetër, për rastin T.N.T ku ai akuzohet për ...

Read More »

Deputetë të LSDM nën terror, protuestues para shtëpive të tyre i kërcënojnë

Masa të shtuara policore ka pranë shtëpive të deputetëve të LSDM-së pasi që dje votuan Ligjit për përdorimin e gjuhëve, gjegjësisht avancimin e gjuhës shqipe si gjuhë e dytë zyrtare. Qindra qytetarë janë tubuar sonte në Veles para shtëpisë së ...

Read More »

Sputnik paralajmëron skenar apokaliptik në Maqedoni pas shqipes: Shkupi drejt zgjedhjeve të parakohshme

Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe nga Parlamenti i Maqedonisë ndez reagimin e rusëve nëpërmjet medias së fuqishme të Kremlinit, Sputnik. Në një koment të ashpër të publikuar në ballinë, portali i Kremlinit thekson se “Shqiptarët fshehin dorën pasi kanë ...

Read More »

Del në skenë partia e re shqiptare në Maqedoni, ja udhëheqësi i saj

Skenës politike shqiptare në Maqedoni muajin e ardhshëm do t’i shtohet edhe një subjekt i ri politik. Sic mësohet, udhëheqësi i saj është Xhelil Bajrami, ish-ministër i ekologjisë, diplomat dhe politikan nga Gostivari. Ai është i njohur në qarqet politike ...

Read More »

Ish ushtari i UÇK-së: Ne luftuam për gjuhën shqipe, “mëzetët” e partisë lavdërohen tash pas 17 viteve

Ish ushtari i UÇK-së nga Kumanovës, Safet Aliti, i cili tani jeton në Gjermani, ka komentuar lavdëratat e partiakëve me ligjin për përdorimin e gjuhëve. Ja postimi i tij i plotë me këtë rast: Më pyetën disa shokë pse vallë ...

Read More »

Sputnik paralajmëron skenar apokaliptik në Maqedoni pas shqipes

Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe nga Parlamenti i Maqedonisë ndez reagimin e rusëve nëpërmjet medias së fuqishme të Kremlinit, Sputnik. Në një koment të ashpër të publikuar në ballinë, portali i Kremlinit thekson se “Shqiptarët fshehin dorën pasi kanë ...

Read More »

Deputetë të LSDM nën terror, protuestues para shtëpive të tyre i kërcënojnë

Masa të shtuara policore ka pranë shtëpive të deputetëve të LSDM-së pasi që dje votuan Ligjit për përdorimin e gjuhëve, gjegjësisht avancimin e gjuhës shqipe si gjuhë e dytë zyrtare. Qindra qytetarë janë tubuar sonte në Veles para shtëpisë së ...

Read More »