Home / MAQEDONI (page 2)

MAQEDONI

Kuvend/ Votohet dorëheqja e anëtarëve të Komisionit për Antikorrupcion

Komisioni për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve, në Kuvend ka miratuar shkarkimin e anëtarëve të Komisionit për antikorrupsion. Ky propozim gjatë pasdites kaloi edhe në Kuvend për votim, deputetët e shumicës parlamentare votuan njëzëri për shkarkimin e anëtarëve të Komisionit ...

Read More »

Pas 15 viteve vjen liria për të akuzuarit e Sopotit

15 vjet pritën, 7 prej të cilëve në burg, për të dëshmuar pafajësinë e tyre për veprën terrorizëm për të cilën ngarkoheshin 11 banorë të fshatit Sopot. Në mungesë të dëshmive për përfshirjen e tyre në vendosjen e minës në ...

Read More »

Policia maqedonase arreston tre shqiptarë me 40 kilogramë drogë

Pas njohurive të marra operative dhe planin e përgatitur paraprak dje në aksion të koordinuar dhe të përbashkët të Sektorit të Punëve të Brendshme Manastir dhe stacionin policor për vendkalimin kufitar dhe kontrollin kufitar Mexhitlia, është penguar përpjekja për kontrabandim ...

Read More »

Deputetët e BESËS dhe ASH-së u shpallën tradhtarë nga BDI-ja

Disa muaj më parë deputetët e BDI-së hapur në opinion akuzonin deputetët e Lëvizjes BESA dhe ASH-së, për tradhti dhe pro VMRO-ist sepse nuk votuan për kryeprokuror Jovevskin. Nuk kaloj shumë kohë dhe me vendim të Jovevskit (të votuar nga ...

Read More »

Euroambasadori Zbogar porosi nga Gostivari për Ligjin për shqipen

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shkup, Samul Zhbogar ka thënë sot se Ligji për Përdorimin e Gjuhëve është shumë i rëndësishëm për shqiptarët, për shkak se ata e shohin si hapi i fundit i cili del nga Marrëveshja e Ohrit. ...

Read More »

Linçi i deputetëve/Zaev: Kërcënimet vijnë nga VMRO-ja

Për organizimin e protestave në të cilat shpërndahet gjuhë e urrejtjes, ofendohen shqiptarët dhe kërcënohen edhe deputetët e LSDM-së, kryeministri Zoran Zaev ka akuzuar VMRO-DPMNE-në. Ai tha se vetë anëtarët e VMRO-DPMNE-së kanë dërguar përmbajtje të porosive që përcillen përmes ...

Read More »

PSP ankohet për masën e dënimit që shqiptoi gjykata ndaj Talevskës

Prokuroria Speciale Publike gjatë ditës së sotme ka dorëzuar ankesë deri në Gjykatën e Apelit në lidhje me masën e dënimit, të cilën ia shqiptoi gjykata gazetares, Ivona Talevska për lëndën ‘’Tifani’’. Siç shkruajnë mediat maqedonase nga shuma prej 2.5 ...

Read More »

Çmime të reja të derivateve

Çmimet e shitjes me pakicë të Eurodisel dhe të Ekstra vajit të lehtë për amvisëri zvogëlohen për 0,50 denarë për litër, ndërsa çmimet e Eurosuper BS-95 dhe Eurosuper BS-98 mbeten të njëjta, kështu kumtoi sot Komisioni Rregullator për Energjetikë. Çmimi ...

Read More »

“Almiri”, të mërkurën protesta përpara Qeverisë, ja çfarë simbolike do të përmbajë

Të organizuar nëpërmjet rrjeteve sociale, me moton “Pranverë pa Drejtësi”, qytetarët të mërkurën më datën 21 mars në orën 13:00 do të protestojnë përpara Qeverisë së Maqedonisë, kundër rikualifikimit të lëndës në rastin “Almiri” nga ana e prokurorisë nga “vrasje ...

Read More »

Projekt-marrëveshja për emrin e Maqedonisë është gati

Mediat greke zbardhin detaje të reja nga propozim-marrëveshja midis Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit. Marrëveshja përmban 55 paragrafë të vendosura në 20 faqe ka njoftuar radioja greke “Athina 984”. Gjithashtu theksohet se propozim-marrëveshja është përgatitur nga Ministria e ...

Read More »

Mbyllet rasti “Sopoti”, 11 banorët lirohen nga akuza

Prokuroria Speciale ka mbyllur rastin “Sopoti”, në mungesë të fakteve lidhur me akuzën për terrorizëm për 11 banorët e fshatit Sopot të Kumanovës. Sipas prokurorëve të Prokurorisë Speciale, në fjalën përfundimtare para trupit gjykues thanë se si dëshmi e vetme ...

Read More »

Zoran Zaev: Unë personalisht do t’i mbroj fëmijët e deputetëve nga protestuesi

Në lidhje me protesta që kanë filluat të bëhen kohëve të fundit pranë shtëpive të deputetëve të LSDM-së, që votuan “Pro” Ligjit për Gjuhët, kryeministri i Maqeedonisë në një prononcim për mediat ka dënuar këto veprime, që cënojnë privatësisë e ...

Read More »

Dëshmitari: Dëgjoja thirrje, t’i tregojmë Selës se a ekzistojnë maqedonasit

Në seancën e sotshme gjyqësore për dhunën në Kuvend më 27 prill, dëshmitari Antonio Koçkov njohu disa prej të akuzuarve për dhunën ndaj Ziadin Selës. Duke u përgjigjur pyetjeve të prokurorit, Koçkov shpegoi se Sela ka qenë i rrahur brutalisht ...

Read More »

Pas javës së nxehtë të ligjit të gjuhëve, rikthehen punimet në Kuvend

Kuvendi i Maqedonisë sot i rikthehet punës pas seancës së nxehtë të javës së kaluar kur u votua ligji për përdorimin e gjuhëve. ot në rend dite është parashikuar seanca e 38-të ku do të shqyrtohen ligje në fushën e ...

Read More »

Maqedonia në mesin e 10 vendeve që pinë më shumë cigare në botë?! (Foto)

A është Maqedonia në mesin e 10 vendeve që pinë më shumë cigare në botë? Pa mos e zgjatur shumë, përgjigja e kësaj pyetje është PO. Maqedonia është në 10 vendet e para sa i përket konsumimit të cigareve për ...

Read More »