Home / MAQEDONI (page 20)

MAQEDONI

Zbulohen kërcënuesit e Zaevit

Nga MPB theksojnë se tashmë është zbuluar personi që ka kërcënuar kryeministrin Zaev dhe ka cenuar jetën e tij përmes Facebook edhe atë në koordinim me Sektorin për Bashkëpunim Ndërkombëtar Policor, me rrjetin social “Facebook”, si dhe me Interpolin e ...

Read More »

Nikollov: Ligji i Gjuhëve nuk do të votohet me forcë

Kryeministri Zaev, pret që këtë javë të mbyllet çështja për Ligjin për përdorimin e gjuhëve. Sipas tij,  debati është hapur më shumë se 9 muaj ndërsa të gjithë aktorët relevant në shoqëri e kanë treguan mendimin e tyre në lidhje ...

Read More »

Breshër në Kumanovë

Video të cilat i kanë filluar të qarkullojnë nëpër mediat tregojnë breshërin që ka rënë në lagjet e qytetit të Kumanovës të Hënën rreth orës 20:00. Në këto video shihen vetura dhe disa lokale, e rrugë ndërkohë që shiu me ...

Read More »

Huamarrje e re shumëmilionëshe e Maqedonisë parashihet të ndodh nesër

Për nesër është paraparë një huamarrje e re e Ministrisë së Financave, përmes emetimit të letrave shtetërore me vlerë, prirje e ngjashme si ajo e Qeverisë së kaluar të Nikolla Gruevskit. Ministria e Financave do të tentojë që nesër të ...

Read More »

SHGM: Telma të tërheqë vendimin për cenzurim të emisionit “KOD”

Televizioni Telma të tërheqë vendimin për cenzurim të emisionit “KOD” të Snezhana Llupevska – Sozen, kanë kërkuar nga Shoqata e gazetarëve (SHGM). Nga aty i kanë bërë ftesë Qeverisë të ndërpresë që të mbajë sytë mbyll para censurës së mediave. ...

Read More »

Nga 15 marsi qarkullimi bëhet pa zinxhirë

Nga 15 nëntori deri më 15 mars të vitit 2018, në Kosovë dhe Maqedoni hyri në fuqi kompletimi i pajisjeve dimërore për të gjithë ngasësit e automjeteve. Në Maqedoni, parashikohen gjoba prej 45 eurove në kundërvlerë të denarit, respektivisht shoferit ...

Read More »

Angjushev: Qeveria do t’i ndihmojë kompanitë edhe nëse nuk miratohet ligji

Zëvendëskryeministri për çështje ekonomike, Koço Angjushev, siguron se edhe në rast të mosmiratimit në kohë të Ligjit për mbështetje financiare të investimeve, ndihma shtetërore do t’u paguhet kompanive. Ai thotë se shpallja për kompanitë e vogla dhe të mesme që ...

Read More »

Muhamed Zekiri: Koha e kapadahive të BDI ka mbaruar

Nënkryetari dhe deputeti i Lidhjes socialdemokrate në pushtet, Muhamed Zeqiri, në një intervistë për Almakos ka folur për sfidat në Kuvend për rivotimin e ligjit për përdorimin e gjyhëve, i cili ndieshëm zgjeron përdorimin e gjuhës shqipe në institucionet e ...

Read More »

Kryediplomati grek insiston për ndryshimin e Kushtetutës

Pala greke vazhdon të shprehet optimiste për zgjidhjen e kontrestit të emrit të Maqedonisë, por se insiston në ndryshime kushtetuese. Në intervistë për gazetën greke “Dokumento”, ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Koxias, ka deklaruar se nevojitet ndryshim i Kushtetutës, ...

Read More »

Kuvendi miraton deklaratën, dënohet Holokausti dhe gjithë llojet e gjenocidit

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë miratoi deklaratë me të cilën e dënon holokaustin dhe gjithë format e gjenocideve dhe shkeljes së të drejtave të njerëzve. Sot u mbajt edhe seancë e përkushtuar 75-vjetorit nga depërtimi i Hebrenjve nga Maqedonia. Deputetët ...

Read More »

Osmani: VMRO po përdor të njëjtën ‘lëndë djegëse’, lëndë që i çoi në opozitë

“VMRO DPMNE vazhdon të përdorë të njëjtën lëndë djegëse, e cila në të kaluarën u plasi në dorë dhe i çoi ata në opozitë”, kështu shprehet Zëvendëskryeministri për çështje Evropiane, Bujar Osmani. Ai i referohet deklaratës së djeshme të kryetarit ...

Read More »

Zgjidhja e emrit, Dimitrov: Duam zgjidhje, nuk varet vetëm nga ne; Çaputoviq: Me rëndësi është ruajtja e identitetit

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, deklaroi se bisedimet për emrin me palën greke po ndryshojnë çdo ditë dhe varësisht nga situata e krijuar varet edhe optimizmi për gjetjen e një zgjidhjeje për kontestin. Maqedonia po bën përpjekje maksimale ...

Read More »

Mickovski: S’heqim dorë nga amendamentet për shqipen

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski ka deklaruar se nuk do të heq dorë nga amendamentet kundër ligjit të gjuhëve. ‘Nuk është e mundur që ligji të miratohet në rrugë demokratike pa u shkelur rregullorja pasiqë ne nuk do të heqim ...

Read More »

A po i përgaditet kurth Beqës së BDI-së

Inspektor të lartë të shërbimeve sekrete maqedonase me direktivë të agjentëve të Rusisë të cilët janë nën kontroll të VMRO-DPMNE-së kanë përgatitur një kurth të sofistikuar ndaj zyrtarit të BDI-së me të vetmin qëllim që të nxisin tensione ndëretnike në ...

Read More »

EVN-Në Duhet Përzënë Nga MAQEDONIA, Si E Kanë Përzënë Shumë Shtete…! / DOKUMENT

Përshëndes këtë nismë, të cilën duhet çuar vendosmërisht dhe masivisht gjer në fund. EVN është instrumenti më kolonial që është instaluar në Maqedoni për zhvatjen e shqiptarëve dhe me politikë të mbrapshtë, poshtëruese ndaj shqiptarëve. Është aty e aplikuar një ...

Read More »