Home / MAQEDONI (page 3)

MAQEDONI

Ka humbur një 10- vjeçar nga Gostivari, policia në kërkim

Mbrëmë rreth orës 21.30, 36 vjeçari A.D ka lajmëruar në policinë e Gostivarit se në të njetën ditë rreth orës 11.00 djali i tyre 10 vjeparë ka dalë nga shtëpia dhe nuk është kthyer më. Policia ka marrë masa për ...

Read More »

Marin Mema/Mos e kruani me gjethe fiku i dashur President Ivanov

Leter per Presidentin e FYROM… Zoti President i FYROM , Ivanov ju nuk mund te pengoni , te mbysni, te shuani zerin e shqiptareve dhe vullnetin e tyre ! Ai u shpreh qarte permes votes , ne nje proces te ...

Read More »

Frosina Remenski: “Nga sonte jam maqedonase, shqiptare, turke,rome, boshnajke edhe sërbe më thoni si të doni (VIDEO)

Protesta para shtëpisë së deputetes Frosina Remenski, ajo ka paralamëruar edhe padi penale për protestuesit që i kanë cënuar privatësinë. “Në kordinim të organizuar me VMRO-DPMNE-në, Komiteti Komunal nga partia e tyre në Karposh në krye me kryetarin e këtij ...

Read More »

Talati sërish në aksion ‘thyen’ kufirin Llojan-Miratoc (Foto)

Pas miratimit të ligjin për gjuhët, kryeparlamentari, Talat Xhaferi ka nisur një mission tjetër për të mirën e qytetarëve të rajonit të Kumanovës dhe Preshevës. Agjencia e lajmeve INA, mëson se këtyre ditëve ai ka realizuar një takim me kryetarin ...

Read More »

Protesta para shtëpisë së deputetes së LSDM-së, Frosina Tashevska-Remenski

Dhjetëra persona sonte janë mbledhur para shtëpisë së deputetes së LSDM-së, Frosina Tashevska-Remenski, për të protestuar për sjelljen e Ligjit për përdorimin e gjuhëve. Protestat i ka konfirmuar edhe vetë deputetja e cila thotë se para saj janë mbledhur dhjetëra ...

Read More »

Krsto Mukoski dhe Sasho Vasilevski mund të dalin nga burgu?

Deputeti i VMRO-DPMNE-së Krsto Mukoski pritet që të del nga burgu. Avokati i tij është optmist se Gjykata e Lartë do të lejojë që të mbrohet në liri, pasi ka detaje të reja në lëndën e tij. Avokati i tij, ...

Read More »

KUJDES/Në Tetovë dhe Gostivar shumë shpejt mund të ngelni pa veturë, ja përse

Kohëve të fundit, respektivisht në Tetovë dhe Gostivar, janë rishfaqur hajnat e veturave. Rastet e fundit të këtyre vjedhjeve janë regjistruar para shitoreve, në parkingje, para shtëpive dhe kështu me radhë. Kjo dukuri kohëve të fundit ishte zvogëluar dhe shënonte ...

Read More »

Rajoni i Pollogut pa fabrikë për riciklimin e mbeturinave

Pollogu, të paktën edhe dy vitet e ardhshme nuk do të ketë fabrike për riciklimin e mbeturinave. Ky rajon i e përbërë prej nëntë komunave, nuk ka as plan për menaxhim rajonal të mbeturinave. “Për momentin, plan për menaxhimin e ...

Read More »

Xhaferi: Ivanovin e pres 7 ditë, pastaj …

Kryetari i Kuve dit Talat Xhaferi në emisionin debativ në TV Telma ka deklaruar se ai do të pres 7 ditë që Gjorge Ivanov të nënshkruaj ligjin për shqipen. Kjo, pasi në kushtetutë shkruan se presidenti në afat prej 7 ...

Read More »

Çka po ndodh me rastin e Kumanovës?!

Të gjithët të akuzuarit në rastin e Kumanovës kanë dërguar ankesat deri në Gjykatën e Apelit kundër vendimit të 2 nëntorit të vitit të kaluar. Avokati Naser Raufi shprehet se për shkak të kompleksitetit të lëndës seanca parashikohet të mbahet ...

Read More »

Përveç Shkupit protesa anti shqipes edhe në Manastir

Rreth 100 persona para Qeverisë shprehën revoltën e tyre kundër miratim të ligjit për gjuhën shqipe. Ata kërkuan tërheqjen e Ligjit ndërsa u shprehen edhe kundër ndryshimit të emrit kushtetues të Maqedonisë. Në protestë ishte edhe Filip Petrovski, anëtar i ...

Read More »

Deputeti i VMRO-DPMNE-së bën fyerje të rënda ndaj shqiptarëve (FOTO)

Deputeti nga radhët e VMRO-DPMNE-së, Dimitar Stevanangjija, si duket nuk i ka pëlqyer miratimi i Ligjit për gjuhën shqipe, ai madje ka shkuar deri në atë nivel sa ka bërë fyerje të rënda ndaj shqiptarëve me një fjalor të rrugës. ...

Read More »

Sfida e rradhës e Maqedonisë, zbatimi i Ligjit për Gjuhët

Njohësit e çështjeve politike në Maqedoni thonë se jetësimi në praktikë i Ligjit për përdorimin e gjuhëve, përmes të cilit gjuha shqipe arrin një shtrirje më të gjerë në të gjitha institucionet e shtetit, do të varet nga vullneti i ...

Read More »

Shqiptari 17 vjeçar nga Saraji u dënua me 14 vjet burg në vetëmbrojtje, a është kjo drejtësi

“Ky djalosh që e shihni, është Naser Eshtrefi nga Saraji i Shkupit..!”, është një storje që po shpërndahet në rrjetet sociale që ka të bëjë me një rast që ka ndodhur dy vite më parë, kur Naser Eshtrefi nga Saraji ...

Read More »

“Kumanova”, avokatët presin përgjigje për ankesat

Të gjithët të akuzuarit në rastin e Kumanovës kanë dërguar ankesat deri në Gjykatën e Apelit kundër vendimit të 2 nëntorit të vitit të kaluar. Avokati Naser Raufi shprehet se për shkak të kompleksitetit të lëndës seanca parashikohet të mbahet ...

Read More »