Home / MAQEDONI (page 30)

MAQEDONI

Tetovari i dënuar përjetë ka një porosi që ju mbushë sytë me lotë

Burhan Nuhija nga Poroji i Tetovës është një nga viktimat e proceseve të montuara në Maqedoni, i cili pas luftës së vitit 2001 u dënua me burgim të përjetshëm, për gjoja vrasjen e një të riu maqedonas në lagjen Drenovec ...

Read More »

Alarmante në Maqedoni: Ja sa gra ngacmohen seskualisht në vendin e tyre të punës

Dyzet për qind e grave kanë përjetuar ndonjë lloj forme të ngacmimit seksual në vendin e punës, ndërsa 31 për qind për çdo ditë marrin ofendime për punën e tyre nga eprorët e tyre, tregojnë statistikat botërore. Sipas Seksionit të ...

Read More »

Paralajmërohen ndryshime në ligjin e abortit

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe paralajmëroi ndryshime në ligjin për abort. Ai tha se këto ndryshime Ministria po i shqyrton bashkë me sektorin civil. Ai paralajmëroi se do të tejkalohen të gjitha procedurat administrative të cilat e komplikojnë procesin e ...

Read More »

A dallon VMRO-ja e Mickoskit nga ajo e Gruevskit, ja përgjigjja

Afati njëjavor që kreu i kuvendit Talat Xhaferi ua dha pozitës dhe opozitës që të dakordohen për ndryshimet në ligjin për përdorimin e gjuhëve nuk i bën përshtypje kreut të VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickovskit. Ai as nuk deshi të komentojë ...

Read More »

Ligji për noteri, avokatët kërcënojnë me grevë

Biseda me kafe dhe cigare, paraprakisht e paralajmëruar në Facebook, u shndërrua në takim pune i avokatëve nga Shkupi. Në të munguan kolegët e tyre më të vjetër që nuk shfrytëzojnë rrjetet sociale. Shkas për takimin nuk ishte 8 Marsi, ...

Read More »

Ligji për gjuhët, Xhaferi: s’kam plan B, por rregullore për punë

Edhe kryeparlamentari, Talat Xhaferi, mohon se ka një plan rezervë për realizimin e votimit të domosdoshëm që Ligji të hyjë në fuqi. “Kryetari i Parlamentit nuk ka plane të tilla në punën dhe në funksionimin e Parlamentit. Kryetari i Parlamentit ...

Read More »

Maqedonia tronditet nga vrasja e dyfishtë, ja emrat e viktimave

Një çift bashkëshortor nga Prilepi sot është gjetur i vdekur. Sipas dyshimeve të para të Prokurorisë themelore të Prilepit, bëhet fjalë për vrasje dhe vetëvrasje. Bashkëshorti ka pasur 81 vite, kurse gruaja ka pasur 76 vite dhe është identifikuar si ...

Read More »

Maqedoni/Policia ende nuk i ka kapur sulmuesit e themeltarit të kishës ortodokse shqiptare, Sinadinovski

Ministria e Punëve të brendshme ende nuk ka kapur autorët e sulmit fizik ndaj Branko Sinadinovski, themeluesit të Bashkësisë Fetare të Shqiptarëve Ortodoksë në Maqedoni, i cili pardje u sulmua nga dy persona duke i shkaktuar lëndime të rënda trupore. ...

Read More »

Mickoski në takim me Gashin: Në vend të Ligjit të gjuhëve, prioritet duhet të kenë reformat

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, sot ka realizuar takim me Afrim Gashin nga Lëvizja Besa-Shkup, me të cilin kanë diskutuar për situatën politike në vend. Mickoski pas takimit tha se Kuvendi në vend të Ligjit të gjuhëve, prioritet duhet t’u ...

Read More »

Gazetari Naser Selmani kërcënëhet nga aktivistë të BDI-së

Vëllau u Bekir Asanit funksionerit të BDI-së nga Shkupi Bejtulla Asani ka kërcënuar në mesazh privat në Facebook gazetarin dhe kryeredaktorin e portalit Almakos Naser Selmani për një deklaratë të tij para disa ditësh kur ndodhi incidenti mes Bekir Asanit ...

Read More »

8 Marsi, protesta në Shkup për barazinë gjinore

“Stop politikës së burrave”, “S’dua lule, dua vendin tim në shoqëri”, këto ishin disa nga mbishkrimet e pankartave me të cilat u zhvillua marshi për 8 marsin. Pjesëmarrësit në këtë marsh, femra me profesione dhe vende të ndryshëm shprehën problemeve ...

Read More »

Diplomatët vijnë e shkojnë, politikanët tanë asgjë nuk mësojnë

Pësimi nuk është mësim e as përsëritja nënë e mësimit, kur jemi te politika ballkanase dhe mentaliteti i politikbërjes. Këtë më së miri mund ta vërtetojmë nëpërmes vajtje-ardhjet e diplomatëve europian dhe botërorë në këto treva. Në analizën tonë do ...

Read More »

Ku mbeti hetimi ndërkombëtar për rastin “Kumanova”?

Sedat Fejzullahu, vëllai i të dënuarit me burg të përjetshëm- Fadil Fejzullahu në rastin “Kumanova” nëpërmes rrjetit social facebook ka pyetur publikisht “ku ka mbetur hetimi ndërkombëtarë për rastin “Kumanova””. Në publik shpesh është kërkuar një gjë e tillë, edhe ...

Read More »

Mungojnë kushtet për transplante në vend

Që nga viti 2015 Maqedonia nuk bën transplante kadaverike të veshkave. Në shënimin e Ditës Ndërkombëtare të veshkave shoqatat e shumta joqeveritare apelojnë deri te institucionet Shëndetësore për kushte më të mira gjatë kryerjes së procesit të transplantit. Sipas të ...

Read More »

Takim mes VMRO-së dhe Besës për ligjet reformuese

Grupet punuese të LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së kanë përafruar qëndrimet rreth një pjese të ligjeve reformuese, miratimi i të cilëve kërkon 2/3 e votave. Siç mësohet nga burime brenda grupeve të punës, përafrim të qëndrimeve ka në ligjet që kanë të ...

Read More »