Home / MAQEDONI (page 4)

MAQEDONI

Protestat para Qeverisë kundër ligjit të gjuhëve

Dhjetëra protestues sërish bllokuan rrugën para Qeverisë për të kërkuar tërheqjen e e Ligjit për përdorimin e gjuhëve si dhe mos ndryshimin e emrit kushtetues të Maqedonisë. Duke pasur parasysh numrin e vogël të protestuesve, Filip Petrovski shfrytëzoi rastin që ...

Read More »

Trajanov: Ivanov duhet ta nënshkruaj ligjin

Kreu i Lidhjës Demokratike, Pavle Trajanov, fton presidentin Gjorgje Ivanov që të dekretojë Ligjin për përdorimin e gjuhëve dhe të mos bëhet shkas për krijimin e tensioneve politike dhe as shkas për kriza të sigurisë. Sipas Trajanovit, gjuha është mjet ...

Read More »

Harun Idrizi, tetovari që deri në vdekje luftoi për pronën e tij mes Beogradit

Cila është historia e afaristit Harun Idrizi nga Tetova, që deri në vdekje luftoi për rikthimin e pronës së tij të uzurpuar nga kriminelë serbë. Harun Idrizi nga Tetova, tashmë i ndjerë, është një personazh shqiptar që ka pasur një ...

Read More »

Zijadin Sela: Reagimet për Ligjij e Gjuhëve, lojë politike dhe patriotizëm para popullit

Kryetari i Aleancës për shqiptarët Ziadin Sela për reagimet rreth Ligjiit për përdorimin e gjuhëve tha se është vetëm lojë politike dhe patriotizëm para popullit. Ai për REL tha se njëjtët aktorë politik e kanë pranuar të njëjtin ligj dhe ...

Read More »

Mbaron hetimi për 27 prillin, Çavkov dhe të tjerët mund të dalin në liri

Hetimi mbi të enjten e përgjakshme që ndodhi më 27 prill në parlament tashmë ka mbaruar. Prokuroria për krim të organizuar së shpejti duhet të pregadisë aktpadinë e cila do të dërgohet më pas në gjykatën penale. Në rast se ...

Read More »

Spasov: Ivanov produkt i Ali Ahmetit

Gjorgji Spasov nëpërmjet një statusi në rrjetin e tij social në fejsbuk godet Kryetarin e BDI-së Ali Ahmetin ku i thotë që presidenti Ivanov është zgjedhja dhe produkti i tij personal. Në vazhdim statusi i plotë: Ahmeti nuk duhet të ...

Read More »

Protestë kundër ligjit për gjuhët para Qeverisë

Sot para Qeverisë së Maqedonisë u protestua kundër sjelljes së Ligjit për gjuhët.Rreth 50 persona u tubuan në shenjë proteste kundër miratimit të këtij Ligji. Ata porositën kryetarin e shtetit Gjorge Ivanov që të mos e dekretoj Ligjin në fjalë.

Read More »

Shkup, të mërkurën protestë për Almirin

Me moton “Pranverë PA DREJTËSI”, të mërkurën më 21 mars 2018 në orën 13 organizohet protestë para Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, organizohet protestë për rastin “ALMIR ALIU”, shkruan KOHA. “Ju presim në Protestë të shprehni revoltën tuaj ndaj mafies ...

Read More »

Flet kumanovari që deshi t’i bëjë “atentat” Fatime Fetaut: “Isha me të dashurën, policia na gjuajti”

Policia e Maqedonisë para një muaji, konkretisht më datën 8 shkurt lëshoi njoftimin për një ngjarje në Bogovinë ku policia ka “luftuar” me disa kumanovarë. Kumanovarët e kapur nga policia u identifikuan si hajna. Njëri prej tyre thotë se ngjarja ...

Read More »

Qeveria miratoi ndryshimet e dy ligjeve për gjyqësorin

Qeveria në mbledhjen e fundit miratoi tekstin e ri të Projektligjit për ndryshimin e plotësimin e Ligjit për Këshillin Gjyqësor të Republikës së Maqedonisë. Qëllimi kryesor i Ligjit është përfshirja e kritereve cilësore për vlerësimin e punës së gjykatësve dhe ...

Read More »

Normalizohet gjendja në Ohër (VIDEO)

Pas stuhisë së djeshme në Ohër, sot moti është qetësuar dhe paraqitet me diell. Erërat kanë pushuar dhe ujrat e liqenit janë tërhequr por dëmët që la stuhia e djeshme janë të mëdha. Shtabi i Emergjencave ka dalë në terren ...

Read More »

Ky është emri i Maqedonisë me të cilin pajtohen grekët

Ministri i jashtëm grek, Nikos Kotzias do të shkojë në Shkup më 22 mars me paktin gati për emrin e Maqedonisë. Negociatat janë në vijën e fundit dhe ka shumë të ngjarë që marrëveshja ndërkombëtare të shkojë në parlamentin grek ...

Read More »

Sela: Nuk kthehemi në Qeveri, punojmë me ndershmëri

Lideri i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, tha në një intervistë për Radio Evropa e Lirë se nuk do të kthehen në qeveri sepse punojn me ndershmëri. “Unë nuk besoj se një shans i tillë për t’u kthyer në qeveri ...

Read More »

Skenari rus për ta ndezur flakën në Maqedoni

Polarizimet mes perëndimit dhe lindjes janë duke reflektuar edhe në proceset politike në rajonin e Ballkanit. Në Maqedoni dhe gjithandej vendeve tjera të rajonit është duke u zhvilluar një betejë mes partive pro ruse, të cilat synojnë destabilizim dhe kaos ...

Read More »

Ahmeti i ka dërguar porosi Ivanovit që të nënshkruaj Ligjin e Gjuhëve

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti në një intervistë për Alsat, zbuloi se i ka dërguar porosi kryetarit të shtetit Gjorge Ivanov, mennjëherë pas votimit të dytë të Ligjit për gjuhë, në të cilën ka kërkuar nga ai të nënshkruajë ligjin. ...

Read More »