Home / MAQEDONI (page 400)

MAQEDONI

Padi penale kundër kryetarit të Novo Sellës

MPB- ja ka njoftuar se ka ngritur padi kundër kryetarit të Novo Sellës, Blazho Vellkov. Siç thuhet në njoftim Vellkov akuzohet për “keqpërdorim të detyrës zyrtare. “Në vitin 25.09.2017 në ora 19:00 në rrugën magjistrale Strumicë-Radovish, nga ana e patrullës ...

Read More »

Parku i lojërave në Shkup filloi të ndërtohet para zgjedhjeve dhe me shumë vonesë

PROJEKT:  NDËRTIMI I PARKUT TË LOJËRAVE Përshkrim i projektit: Nëpërmjet partneritetit publiko-privat, qyteti i Shkupit do të gjejë partner privat, i cili do të ndërtojë parkun e ri të lojërave në Shkup. (Vlera e projektit: 8 milion euro Afati: 2013-2015) ...

Read More »

Analizë/ Sa transparent ka qenë Taravari në deklarimet e tij

Ministri i Shëndetësisë Arben Taravari, me 18.08.2017, mbajti konferencë për shtyp në lidhje me përdorimin e kartonëve të kaltër në shëndetësi. Në konferencë për shtyp ju parashtrua pyetja, se a do të hyjnë në garë për kryetar komuna në Gostivar, ai shkurt ...

Read More »

Zaev dhe ministrat e tij nuk shfrytëzojnë makinat zyrtare nëpër tubime partiake

Kryeministri Zoran Zaev si dhe të gjithë ministrat e tjerë në Qeveri, në të gjitha aktivitetet partiake marrin pjesë kryesisht pas përfundimit të detyrimeve punuese në kabinetet e saj dhe nuk i shfrytëzojnë resurset e Qeverisë për këtë lloj të ...

Read More »

Myftiu i Tetovës apel qytetareve të mos bien pre e manipulimeve

Myftinia e Tetovës nëpërmjet komunikate që ka dërguar në media bën apel që tetovarët të mos bien nën viktimën e manipulimeve nëpër fushatat zgjedhore. Myftinia e Tetovës  iu bën apel të gjithë besimtarëve në Tetovë dhe rrethinë, që të mos bëhen ...

Read More »

Lokalet, VMRO-ja hapi fushatën në Ohër

VMRO-DPMNE-ja e hapi në Ohër fushatën elektorale për zgjedhjet lokale. Në prezantimin e projekteve për mandatin e ardhshëm, kreu i kësaj partie Nikolla Gruevski kërkoi votën e qytetarëve të Ohrit për kandidatin e kësaj partie, për siç thekson ai, mbrojtjen ...

Read More »

Lokalet, Kasami dhe Reka vizituan fshatin Xhepçisht

Kandidati për kryetar i Lëvizjes BESA për Komunën e Tetovës, z. Bilall Kasami i shoqëruar edhe nga bartësi i listës për këshilltarë, z. Husein Reka kanë qëndruar në Xhepçisht të Tetovës. Në këtë frymë ishte edhe prezantimi i dy projekteve ...

Read More »

Tetovë, Arifi premton zgjidhjen e problemeve

BDI-ja mbrëmë në Tetovë ka vazhduar fushatën për Zgjedhjet Lokale 2017. Teuta Arifi që kërkon mandatin e dytë për Tetovën tha se gjatë katër viteve të para ka punuar për të zgjidhur problemet mesjetare që ka pasur ky qytet, ndërsa ...

Read More »

Rasti “Kumanova”, Nexhbedin Lika dhe Besnik Ajdini deklarojnë pafajësinë

Seanca gjyqësore për rastin e Kumanovës ka vazhduar me fjalën përfundimtare të të akuzuarve dhe palës mbrojtëse. I akuzuari Nexhebedin Lika para trupit gjyqësor edhe një hera tregoi pafajësinë e tij në ngjarjet e 9 dhe 10 maj në vitit ...

Read More »

“Ballkani Perëndimor midis BE-së dhe Rusisë”

Anëtarësimi i Maqedonisë në NATO, do ta zvogëlonte ndikimin rus, ndërsa dallimet me Greqinë për emrin do të ndihmonin në gjetjen e zgjidhjes së përhershme. Ky është vlerësimi i një pjese të pjesëmarrësve në konferencën ndërkombëtare “Ballkani Perëndimor midis BE-së ...

Read More »

Studentët e UTnë Shkup në protestë, kërkojnë rihapjen e drejtimeve të mbyllura

Studentët në drejtimet e disperzuara në Shkup të Universitetit të Tetovës, protestojnë kundër vendimit të rektoratit të universitetit që të mbyllen këto drejtime dhe studentët t’i vazhdojnë studimet në Tetovë. Studentët thonë se Ministria e Arsimit lejon vazhdimin e studimeve ...

Read More »

Maqedoni, numër i vogël i të prekurve nga SIDA

Në një konferencë të organizuar në Shkup u fol për Modelet për financimin e programeve për parandalimin e HIV-it dhe uljes së dëmeve nga përdorimi i drogave. Në këtë konferencë u tha se Maqedonia është vendi me numër më të ...

Read More »

Lëvizja BESA pritet të jetë sërish një surprizë…

Në Maqedoni ka startuar fushata për zgjedhjet lokale. BESA, e vetmja parti në nivel mbarëshqiptar që si e re nuk po mbetet periferike, e që është faktorizuar brenda një kohe të shkurtër, pritet të jetë sërish surprizë. Dhe të mendosh ...

Read More »

Vazhdon seanca për rastin “Kumanova”, fjalën përfundimtare e thotë grupi i logjistikës

Sot do të vazhdojë seanca gjyqësore për “Grupin e Kumanovës” ku fjalën përfundimtare të mbrojtjes pritet ta vazhdojnë të akuzuarit si grupi i logjistikës. Edhe grupi i logjistikës akuzohet po me të njëjtën vepër si pjesa tjetër e grupit të ...

Read More »

Mijalkov në “stilin” e Zaevit kërkon kthimin e pasaportës

Sasho Mijalkov, ish drejtor i Drejtorësë për Siguri dhe Kundërzbulim DSK, ka kërkuar nga penalja që t’i kthehet pasaporta e konfiskuar, kurse si argument ligjor, mbrojtja ka përdorur rastin e Zoran Zaev në lëndën “Puç”, i cili tashmë është i ...

Read More »