Home / MAQEDONI (page 5)

MAQEDONI

Në kohën kur priten reforma, rasti i Almirit e thellon mosbesueshmërinë e qytetarëve ndaj gjyqësorit

Rikualifikimi i lëndës për vrasjen e vogëlushit Almir Aliu, e thellon mosbesueshmërinë e qytetarëve ndaj organeve të drejtësisë, në kohë kur Maqedonia është zotuar se do të bëjë reforma në gjyqësor, të cilat sipas punës së deritanishme ende janë larg ...

Read More »

Moti sot në Maqedoni

Moti sot paradite paraqitet me vranësira të shpeshta duke sjellë shira të dobët dhe mesatarë në Veri dhe Qendër të vendit. Sërish në mbrëmje dhe orët e natës pritet një fuqizim i lehtë i shirave në pjesën më të madhe ...

Read More »

Bullgarët e Maqedonisë formojnë partinë e tyre

Në Maqedoni, partia e parë bullgare formohet për një kohë të gjatë, kryesuar nga Petar Kolev, ish-anëtar i VMRO-BND bullgare dhe kryetar i grupit maqedono – bullgar të miqësisë, e cila vetë u kualifikua si bullgarë maqedonas. Në partinë në ...

Read More »

Ndihma sociale në Maqedoni nuk është rritur në 12.000 denarë

Me 06.03.2018, Irena Popova, përfaqësuese e VMRO-DPMNE, në konferencën për shtyp të mbajtur dha deklaratën në vazhdim të cilën e vlerësojmë si të vërtetë: Zoran Zaev në zgjedhjet parlamentare në vitin 2016 premtoi se ndihma sociale pas marrjes së qeverisë ...

Read More »

I riu shqiptar goditet me dy plumba në Itali, më pas autori…

Policia ka arrestuar një 26-vjeçar italian me akuzën e plagosjes me armë zjarri të një të riu shqiptar në Buscate (komunë në Milano) të Italisë. Sipas mediave italiane në pranga është vënë Francesco Barletta, për lëndime të rënda dhe armëmbajtje ...

Read More »

Dy raste të reja të kafshimeve nga qentë e rrugës në Shkup

Dy qytetarë të Shkupit dje në Stacionin policor Qendër kanë denoncuar sulm nga qentë e rrugës. Siç informojnë nga MPB-ja, rasti i parë ka ndodhur mbrëmë në ora 7:15 në rrugën “Llazar Liçenovski”, kur 59 vjeçari M.S. është sulmuar nga ...

Read More »

Mickoski paralajmëron protesta masive në maj

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristian Mickoski ka paralajmëruar se në muajin maj, partia që e drejton ai do të organizoj protesta masive. Ai poashtu ka thënë se do të iniciojnë interpelancë për kryetarin e Kuvendit Talat Xhaferi. “Ka shumë arsye, por ...

Read More »

Si ishte Tetova dikur më 1952, përshkrim i gazetarit Gjeto Lekaj (FOTO)

Tetova nuk ka qenë dikur kështu, përplot më kazino dhe skedina sportive, që kanë mbirë si këpurdhe, ajo ka pasur “dy kinoteatra, teatrin profesional, teatrin e kukullave, bibliotekë me shumë tituj dhe në javë ka pasur 4 shfaqje teatri” kështu ...

Read More »

Popovski dhe Fërçkovski me të njëjtin mendim, Ivanov e shkel Kushtetutën

Në qoftë se opozita është aktor racional dhe ka dashur ta ndryshojë për të mirë ligjin për përdorimin e gjuhëve, atëherë është dashur që amendament ti dorëzojë në leximin e dytë në Kuvend, u shpreh profesori universitar, Lubomir Fërçkovski. Në ...

Read More »

Kusigerska i “mbijetoi” shkarkimit dhe e liroi Boban Iliqin (Dokument)

Prokuroria Publike e Maqedonisë në një dokument të publikuar nga grupi “Drejtësi për Almirin” shihet se ka refuzuar të largojë prokuroren Suzana Kusigerska, e cila së fundi e shpëtoi Boban Iliqin, i cili me makinë shtypi për vdekje katërvjeçarin Almir ...

Read More »

Humbi foshnjën gjatë shtatëzënisë, tani nga skamja Muhaberja shtrinë dorën e lëmoshës

  I humbi tre fëmijë gjatë shtatzënisë, ndërsa burri është i sëmur. Kjo është Muhabere Tahiri nga Kumanova, e cila vetme kujdeset për familjen Ajo tani ka vetëm një djalë, Erkanin. “Me Erkanin më shumë kam qenë në Preshevë deri ...

Read More »

Linçi i deputetëve të LSDM-së, policia ndërmerr masa sigurie

Një person i panjohur mbrëmë me gurë ka thyer dritaret e selisë së LSDM-së në Gostivar në rrugën “Ilindenska”. Nga MPB, informojnë se është kryer kontroll dhe janë ndërmarrë masa për zbardhjen e tërësishme të rastit. Gjatë ditëve të kaluara ...

Read More »

Qytetarët e Maqedonisë gjithnjë e më pak blejnë automobila të përdorur

Shënon rënie blerja e automjeteve të përdorura. Të dhënat e Drejtorisë së Doganave të Maqedonisë tregojnë se vitin e kaluar në vend janë importuar 23 mijë automobila të përdorur që është rënie prej 11,2 për qind. Importuesit e automobilave të ...

Read More »

Ja sa do të kushtojë implementimi i Ligjit për Gjuhët

Zbatimi i Ligjit për përdorimin e gjuhëve do t’i kushtojë qytetarët së paku 106 milionë denarë. Në vitin e parë 260 mijë euro nga buxheti i shtetit do të ndahen për themelimin e Agjencisë për zbatimin e gjuhës, detyra e ...

Read More »

Taravari komenton lirimin e Iliqit: Almiri tani është një engjull, kurse Bobani një kriminel në liri!

Almiri ishte një fëmij i cili u godit për vdekje nga një burrë Boban Iliç i cili zgjodhi që të merrte makinën dhe ta drejtonte drejt Almirit duke ia sjellë vdekjen! Dje gjykata e ka shpallur të pafajshëm Bobanin, vëllai ...

Read More »