Home / MEDIALE

MEDIALE

Bill Gates: Isha naiv… Inteligjenca nuk është gjithçka, ja çfarë ju duhet për sukses

Inteligjenca njerëzore ose siç themi ndryshe kapaciteti që gjithsecili ka karakterizohet nga perceptimi, vetëdija dhe vullneti thuhet të jetë ndër veçoritë që ose e ke ose nuk e ke në fakt nuk është e vërtetë. Bill Gates edhe pse karrierën ...

Read More »

“Të mendosh se e njeh shumë mirë gruan tënde, është një mendjelehtësi” ( 17 thënie të OSHO-s)

Osho është filozofi i madh indian (Shree Rajneesh), një nga spiritualistët më të mëdhenj të shekullit të XX. Osho është i njohur për kontributin e tij në shkencën e transformimit të brendshëm, vazhdon që të inspirojë miliona njerëz në mbarë ...

Read More »

5 arsye përse baballarët janë ndryshe nga nënat, sidomos e 4-ta

Të dy prindërit luajnë rolet po aq të rëndësishme në jetën e fëmijëve të tyre, por ka diçka të veçantë tek baballarët. Jo për të thënë se nënat janë spektakulare, por baballarët janë shumë më ndryshe se ato, transmeton Gazeta ...

Read More »

Alarmi i sociologut të njohur: Në trojet tona nuk do ketë më shqiptarë

Plakja e popullsisë shqiptare përveçse ka marrë përmasa dramatike, kërkon përmirësimin e politikave. I këtij mendimi shprehet posaçërisht për “Albanian Free Press”, sociologu dhe profesori i njohur, Zyhdi Dervishi. Duke komentuar shifrat më të fundit të Institutit të Statistikave për ...

Read More »

Para se të flasim duhet të dëgjojmë

Shoqëria jonë është e çuditshme: ne flasim, flasim, ndajmë fjalë dhe imazhe, bëjmë thirrje, bisedojmë, bëjmë thirrje në konferencë, takime dhe intervista por nuk dëgjojmë. Ne flasim shumë, shkurtimisht. Por, duke folur për të dëgjuarit dhe komunikimin autentik, si jemi? ...

Read More »

Kryeqyteti i ri i Iluminatit, në ndërtim e sipër

Qyteti e pasqyron vizionin e Nursultan Nazabarev, presidentit të Kazakistanit që nuk hezitoi të shpenzonte miliarda dollarë të fituara nga nafta, për të ndërtuar një kryeqytet magjepsës të vendit të tij. Astan është një qytet që i mahnitë vizitorët me ...

Read More »

“Të lutem bëj kthesë…” I ati sakrifikon për ta rritur, djali zgjedh alkolin dhe bixhozin…

Historia e parë në rubrikën “Ka një mesazh për ty”, te “E diela shqiptare”, ka sjellë në studio një baba të vuajtur, jeta e vështirë e të cilit i lexohet në portret. Kjo është historia e Halimit, babait i cili ...

Read More »

Historia e Erandit, shqiptarit nga Kosova që vishet si femër në mes të Kanadasë

Erand Morina, një 21 vjeçar nga Kosova që ka emigruar drejt Kanadasë në moshë të vogël, ndan detaje rreth identitetit të tij si “drag queen”. Në një intervistë me “Historia Ime” ai rrëfen për kapitullin e ri të jetës në ...

Read More »

Letër nënës time: Të kuptoj tani!

E dashura Nënë Jam e shtrirë në krevat për moment, mund të dëgjoj fëmijët duke u bërë gati për shtrat, një zë i vogël përtej murit kërkon një gotë ujë dhe një këngë gjumi ndërsa unë jam e lodhur tejmase. ...

Read More »

Ja pse meshkujt ‘çmenden’ pas biondeve, por martohen me…

Kanë kaluar shumë vite që kur e përjetshmja Marilyn Monroe interpretoi në filmin “Burrat preferojnë bjondet”. Por stereotipi ka mbetur i njëjtë dhe tanimë konfirmohet edhe nga shkenca: burrat vazhdojnë të preferojnë bjondet, sepse dukshëm i konsiderojnë ata më të ...

Read More »

Fshini urgjent këto aplikacione nga celulari i fëmijës tuaj!

Të lejosh fëmijën minoren të përdore një celular është një sfidë më vete. Përballë dëshirës së madhe të fëmijëve, prindërit duhet të dini që po i përballin fëmijët me më të keqen. Sot do t’ju njohim me aplikacionet më të ...

Read More »

Fakte për 14 shkurtin – ditën e të dashuruarve

Sot festohet “Shën Valentini” Çdo 14 shkurt, nëpër botë, shkëmbehen karamele, lule dhe dhurata midis të dashuruarve, të gjitha këto në emër të Shën Valentinit. Por kush është ky shenjtor misterioz dhe nga vijnë këto tradita? Mësoni rreth historisë së ...

Read More »

Kalaja e Petralbës, kështjella kryesore e Kastriotëve

Specialistët në Shkodër kanë kryer disa inspektime në sitin e Kalasë së Petralbës e cila ndodhet mes fshatrave Gur i Bardhë dhe Fshat në Bashkinë Klos e ndërtuar mbi një kreshtë malore në një lartësi rreth 800 m. Së bashku ...

Read More »

Thënie të mençura nga mafiozët e mëdhenj. Ja 31 të përzgjedhur

Ata janë të dhunshëm, të pamëshirshëm, kanë shkaktuar me veprimet e tyre shumë fatkeqësi, por nuk mund t‘u heqësh presjen kur bëhet fjalë për sensin e tyre të të bërit biznes. Një gjë është e sigurt, që bosët mafiozë dinë ...

Read More »

Zbuloni kush ju ka fshirë nga lista e miqve në Instagram

Nëse keni qenë në një moment ku provoni dhe shikoni postimet e ndonjë prej miqve tuaj, por nuk jeni në gjendje të hyni në profilin e tyre, atëherë ka një zgjidhje për këtë. Ky person mund të ketë mbyllur llogarinë ...

Read More »