Home / OPINION

OPINION

10 vite: Rrugëtimi i marrëdhënieve politike mes dy shteteve shqiptare

Duke qenë se më datë 17 shkurt 2018 Kosova shënon 10-vjetorin e Pavarësisë së shumëdëshiruar (2008-2018), preferova të gjej këtë mënyrë festimi dhe urimi duke paraqitur në një shkrim të vetëm rrjedhën e marrëdhënieve politike mes dy vendeve. Në këto ...

Read More »

EDITORIAL/ Ua bejmë të qartë të gjithëve, edhe Paskal Milos, Skenderbeu ka qenë shqiptar!

Mediat maqedonsa këtyre ditëve kanë filluar përseri avazin për uzurpimin e figurës së heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastrioti, duke u bazuar në deklarimet e fundit të profesorit (që kurë mos qoftë i tillë), Paskal Milo, i cili në një emision ...

Read More »

Marin Mema i shkruan Presidentit grek: Shqiptarët nuk do mbyllin gojën!

Falja e 12 miljeve detare Greqisë ka ngjalluar protesta qytetare dhe reagimin e një sërë figurash publike, të cilët dënojnë ashpër “gjunjëzimin” e qeverisë Rama para “hijes”së Athinës. I fundit që ka reaguar ka qenë Marin Mema, i cili ka ...

Read More »

Shpërpushne mirë nëntokën e Gadishullit Ilirik dhe asgjë nuk do të gjeni sllave dhe greke!

Nga Abdulla Mehmeti Popullsia autoktone e Maqedonisë e gëzon të drejtën historike mbi emrin e kësaj krahine, sepse sllavët kanë ardhur më vonë dhe ky është një fakt i pranuar botërisht edhe nga studiuesit më eminentë të tyre, ndërsa grekët ...

Read More »

Gjykata Speciale rezervon trajtim shtazarak kundër UÇK-së

Nga Bardhyl Mahmuti/ Deklarata e paradokohshme e ish-kryetarit të trupit gjykues të EULEX-it Malcolm Simmons se gjyqtari polak Darius Siellicki i trajtonte ushtarët e UÇK-së si të ishin «kafshë» tronditi të gjithë ata që e dinë se çfarë sakrificash kanë ...

Read More »

Rreziqet që u kanosen studentëve shqiptarë në Rusi

Prof.Kristo MUZAKA Alarmi i ish studentë shqiptar që kanë studiuar në Rusi. Në një kohë ku universitetet shqiptare kanë arritur standarte bashkëkohore duke mundësuar studentëve dhe nxënësve të mos ndihen inferior ndaj bashkëmoshatarëve në vendet Perëndimore shumë media nxorrën në ...

Read More »

Për Eni Vasilin, Fred Pezën dhe debatin mbi mediat në Shqipëri!

Nga Arian Galdini Shantazhistë, gjobaxhinj, etj, ishin pak a shumë cilësorët që Eni Vasili përdorte për kolegët dhe konkurentët e saj të mbrëmjeve televizive shqiptare. Ma tërhoqi vëmendjen ai shpërthim pothuajse interesant, jo për çka shkruante Eni, por për gjetjen ...

Read More »

Kapitalizmi dhe demokracia: dominium dhe imperium

Nga Ellen Meiksins Wood Ngritja e mekanizmave të tregut në imperativë moralë ishte vërtet zhvillim i rëndësishëm në mendimin shoqëror perëndimor. Po kapitalizmi do të kishte efekte edhe më të forta në rimodelimin e terrenit politik. Harta shoqërore u rishkrua ...

Read More »

“Mundja” e Aleksandrit të madh

Nga NGA QEMAL SAKAJEVA Nacionalizmi i shteteve të mëdha është zhbërës i pakicave të veta dhe kërcënim vuajtës për popujt e vegjël në kufi me të, për shkak të agresivitetit dhe fuqisë dëmtuese që zotëron. Nuk ka shembull botëror më ...

Read More »

Biri im! Dëgjo çka po të shkruaj…

Agron Shaqiri Sot kur ti ke ditëlindjen unë po të shkruaj si çdo herë por tani dëgjo mirë… Krejt papritur dhe pakuptuar si një stuhi, ikën këta 11 vite që kur erdhe ti në mesin tonë . Ti erdhe, e ...

Read More »

Japonia dhe Kina po “pushtojnë” Ballkanin

  Nga Liubomir K. Topaloff, “The Diplomat” /Më 17 janar, kryeministri japonez Shinzo Abe mbylli një turne 5-ditor në Evropën Veriore dhe juglindore, konkretisht në Estoni, Lituani, Letoni, Bullgari, Serbi dhe Rumani. Udhëtimi i tij në rajonet baltike dhe Ballkan, ...

Read More »

Islami midis Fetva-së anti dhe pro islamit radikal

Uran Botobekov “moderndiplomacy.eu” Pakistani, duket se po merr masa aktive kundër ideologjisë së islamizmit radikal, pasi Donald Trump e akuzoi Islamabadin se po luante një “lojë të dyfishtë” në luftën kundër terrorizmit, dhe paralajmëroi se do të duhej të bënte ...

Read More »

Si po vdesin sot demokracitë

Nga Steven Levitsky dhe Daniel Ziblatt   Diktaturat haptazi të tilla – në formën e fashizmit, komunizmit, apo sundimit ushtarak – janë zhdukur në pjesën më të madhe të botës. Grushtet ushtarake të shtetit, dhe format e tjera të marrjes ...

Read More »

Rusia vërshon në Maqedoni me skenarin malazez

Nga Shaban Murati Një valë tensionesh lokale me jehonë rajonale po ndihen në Ballkan, të cilat në seizmografin gjeopolitik shënojnë mundësinë e një intensiteti më të madh dhe të një shtrirjeje në vazhdim. Këto sinjale janë pjesë e një harte: ...

Read More »

“Rroftë revolucioni”

Nga Alket Veliu Derrkuci Napoleon, personazh i George Orwell në librin i tij brilant “Ferma e kafshëve”, spikati si derrkuci që hungërrinte më shumë parrullën “rroftë revolucioni” kur ndjeu dëshirën e kafshëve për të marë pushtetin. Kur pushteti erdhi dhe ...

Read More »