Home / RAJONI

RAJONI

“Der Standard”: Serbia ta harrojë ndarjen e Kosovës

Marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë do të cilësohet si historike, pasi do të lërë pas të gjitha mosmarrëveshjet që ekzistojnë mes dy shteteve. Ajo duhet të vuloset nga fundi i mandatit të Komisionit Evropian vitin e ardhshëm. Përgjegjëse për këtë ...

Read More »

Pas Maqedonisë, si do hapet proçesi i gjuhës shqipe edhe në Mal të Zi

Nga Spartak Ngjela E patë banditin Gruevski si i kërcënohej gjeneralit shqiptar? Po gjeneralin shqiptar, Talat Xhaferi, a e patë sesi nuk e përfilli fare, por vijoi punën në emër të asaj që do të arrinin shqiptarët atë ditë? Ky ...

Read More »

A po përgatitet skenari i ndarjes së Ukrainës në Ballkan

Bosnja dhe Hercegovina, një komb i vogël në Evropën Juglindore u bë e njohur për luftën e përgjakshme në vitet 1990, dhe tani mund të jetë edhe më afër një konflikti të armatosur. Një raport i ri i lëshuar të ...

Read More »

Plumb në zarf për Kociasin, ja çka shkruan në letrën këcënuese

Vetëm disa ditë para vizitës së pritur në Maqedoni, ministri i jashtëm grek Nikos Kocijas morri edhe një letër me plumb. Dërgesa tashmë është në duart e policisë greke e cila e heton rastin. Sipas informatave jozyrtare të mediumeve greke, ...

Read More »

Mali i Zi druan nga hakerët rusë

Gjatë dy vjetëve të fundit, autoritetet në Mal të Zi kanë regjistruar rritje të sulmeve kibernetike – shumica e tyre kundër institucioneve shtetërore dhe mediave. Në prag të zgjedhjeve presidenciale më 15 prill, ky vend po merr masa për një ...

Read More »

“Rusia po ndikon në Ballkan”. Ambasadori britanik: Nuk komentoj akuzat për financimet ruse (VIDEO)

Londra zyrtare nuk e fsheh shqetësimin mbi aktivitetin rus në rajonin e Ballkanit, ku përjashtim nuk bën as vendi ynë. Autoritetet britanike kanë akuzuar Rusinë ditët e fundit për një sulm me agjent kimik në territorin e Mbretërisë së Bashkuar, ...

Read More »

“Kosova ka të drejtë të formojë ushtrinë” irriton serbët e rusët

Deklarata e ndihmëssekretarit amerikan të Shtetit, Wess Mitchell, në Beograd, ku tha se “Kosova ka të drejtë të themelojë forcën e saj ushtarake, e cila nuk do të përbënte kurrfarë kërcënimi për serbët”, ka nxitur reagime në Serbi dhe jashtë ...

Read More »

Serbi/Prifti i dehur në traktor pranë kufomës

Fotografia e një prifti që fle në një rimorkio të traktorit pranë një pranë sadnëkut të kufomës e cila por dërgohej te varrezat, ka nxitur reagim të ashpër në rrjete sociale, raportojnë mediat serbe. Ngjarja ka ndodhur në fshatin Drugovac ...

Read More »

Rusia kundër Amerikës: Krijimi i ushtrisë së Kosovës vetëm e tensionon situatën

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zaharova, ka reaguar ndaj deklaratave të ndihmëssekretarit amerikan të shtetit, Wess Mitchel, i cili gjatë qëndrimit në Prishtinë dhe Beograd, ka folur për formimin e ushtrisë së Kosovës, duke thënë se askush ...

Read More »

Zyrtari amerikan ultimatum serbëve: Kosova ka të drejtë

Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit për Evropën dhe Euro-Azi, Wess Mitchell u kërkoi të dy palëve (Prishtinës dhe Beogradit) të përmbushin detyrimet e tyre sipas Marrëveshjes së Brukselit. Përveç kësaj, siç shkruajnë mediat serbe, Mitchell gjatë konferencës për shtyp me ...

Read More »

Përplasjet me Turqinë, Tcipras ankohet në Bruksel: merruni ju me Ankaranë

Kryeministri Tcipras i është ankuar Brukselit në lidhje me ato që i quan provokime turke. “Së bashku me presidentin qipriot, Nikos Anastasiadhes njoftuam partnerët evropianë për veprimet provokuese të Turqisë në Egje’, përfshirë incidentin e papranueshëm dhe të rrezikshëm në ...

Read More »

Ministri serb sulmon gjeneralin e NATO-s: Po kërkon luftë

Ministri i mbrojtjes së Serbisë ka hedhur poshtë, deklaratat e gjeneralit të lartë të NATO-s,i cili është shprehur se Evropa është nën një kërcënim të mëdha, nga ndikimin rus në Ballkan. Aleksandër Vulin tha se deklaratat e gjeneralit të SHBA-së ...

Read More »

Turqi-Rusi/Plani luftarak për të “shkrumuar” Greqinë

Turqia do të përfitojë sistemet mbrojtëse ajrore S-400 nga Rusia. Lajmi është bërë i ditur nga ndihmësi i Presidentit rus Vladimir Kozhin, i cili bërë të ditur se kjo kontratë do të hyjë më shpejt në fuqi pasi sipas tij ...

Read More »

Mediumet greke: Greqia mund ta humbë luftën me Ushtrinë Çlirimtare të Çamërisë, ja kush është udhëheqësi?! (Video)

Star Televizion në shtetin e Greqisë ka transmetuar një reportazh mbi aktivitetin e Festim Lato në Europë. Ai tregon me seriozitet të gjitha iniciativat e Festim Latos duke filluar nga krijimi i një shteti nga e para me të gjitha ...

Read More »

Gati për luftë/ Greqia: S’duam t’ia dimë për Shqipërinë. Vetëm Turqia na shkatërron

Shefi i Shtabit të forcave greke, Konstantinos Ziazias, ka dhënë një intervistë ku ka folur por provokimet që po i bën Ankaraja, Greqisë dhe është shprehur se “populli ynë do të qëndrojë i denjë për historinë e tyre”. Për episodin ...

Read More »