Home / SHËNDET

SHËNDET

Testet e reja mund ta detektojnë autizmin te fëmijët

Shkencëtarët në Britani thonë se e kanë zhvilluar një test të urinës dhe të gjakut që mund ta detektojë autizmin te fëmijët. Hulumtuesit e Universitetit të Warwick-ut thonë se testi, i cili besohet se është i pari i llojit të ...

Read More »

Çaji që rregullon sheqerin në gjak

Nëse diagnoza juaj është diabeti, atëherë mjekësia e zakonshme ju trajton sikur të keni një sëmundje të pashërueshme nga e cila nuk ka shpëtim. Kjo qasje është e gabuar. Diabeti zhvillohet si rezultat i mënyrës së jetesës dhe faktorëve të ...

Read More »

Osteoporoza, lavdia e dafinës që u jep fuqi kockave (7 kura, botohen për herë të parë)

NË RAST TË OSTEOPOROZËS SË RËNDË, PËRDORET KURA ME DAFINË DHE VEZËT ME LIMON, TË CILAT PASTROJNË NË THELLËSI ARTIKULACIONET… Osteoporoza është ndoshta gjendja më e zakonshme midis njerëzve të moshuar anekënd globit. Kjo është arsyeja pse ka shumë kura ...

Read More »

4 lëngje që pastrojnë gurët në veshka dhe përmirësojnë qarkullimin e gjakut!

Sot do t’ju sugjerojmë disa pije të cilat përveçse janë të mbushura me vitamina, gjithashtu do të përmirësojnë qarkullimin e gjakut, që më pas çon në eliminim të toksinave. Pijet janë tërësisht natyrale dhe do e mbushin organizmin tuaj me ...

Read More »

Ushqimet e përpunuara rrisin rrezikun e kancerit

Konsumimi i ushqimeve të përpunuara ngre në mënyrë të frikshme rrezikun e kancerit. Ekspertët thanë se sëmundja po merr më shumë jetë për shkak të pupullaritet të ushqimeve të gatshme, dritërave me sheqer dhe pijeve me gaz. Produktet vendosin në ...

Read More »

Këshilla të thjeshta dhe të vlefshme për heqjen e dhjamit pas moshës 30 vjeçare

Pas moshës 35-vjeçare, e sidomos pas të 40-ve, të paturit e një trupi elegant është shumë vështirë, për shkak se metabolizmi ngadalësohet dhe e ka më të vështirë që ushqimet t’i kthejë në energji. Kësisoj sjellim disa këshilla, sidomos për ...

Read More »

Sëmundjet e gjëndrës tiroide mund të kurohen vetëm me qepë

Sëmundjet e gjëndrës tiroide prekin rreth 200 milionë njerëz në botë, siç njofton Fondacioni i Thyroid of Canada. Ka trajtime të ndryshme dhe medikamente për çrregullimin e tiroides. Nëse nuk trajtohet, ato mund të sjellin një sërë komplikimesh të tjera ...

Read More »

Pse dridhet qerpiku i syrit ?

Në raste të rralla, nëse ju ndodh fuqishëm ose shpesh, madje nuk ju zvogëlohet, do të duhet të shkoni te oftalmologu, në mënyrë që të verifikohet se a është në rregull dioptria e syrit. Shumica e njerëzve gjatë jetës së ...

Read More »

Ilaçi që parandalon kancerin përgatitet me dy erëza!

Mjekja Caroline Anderson thekson se nuk keni pse të frikësoheni nga kanceri, nëse i përzieni këto dy erëza dhe i konsumoni ato. Bëhet fjalë për dy erëza që lehtë mund t’i keni në dispozicion. Mjekët sugjerojnë se nëse i përdorni ...

Read More »

Sëmundja e kancerit/Parandalimi është i mundur. OBSH jep 9 këshilla të arta

Kanceri është një sëmundje që nuk njeh kufij dhe mund të ndikojë te të gjithë ne, në mënyrë direkte apo indirekte përgjatë jetës sonë. Kanceri është një nga shkaqet kryesore të vdekjeve në mbarë botën, përgjegjës për 8.2 milionë vdekje ...

Read More »

Psikologët: Mbani larg telefonave fëmijët

Probleme me komunikimin verbal, izolimi dhe mbyllja në vete, probleme të ndryshme fizike e psikike, janë vetëm disa nga çrregullimet e shumta që vijnë si pasojë e qëndrimit të tepërt të fëmijëve me pajisjet teknologjike. Kështu vlerëson psikologia Zemrijet Bela ...

Read More »

Kur duhet të filloni ta lini barkazi foshnjën?

Është mjaft e rëndësishme që foshnjen ta lini barkazi që ta arrijë barazpeshën fizike, pasi ajo të shumtën e kohës e kalon në shpinë. Se sa shpesh do ta lini fëmijën të shtrirë barkazi varet prej jush dhe nga dëshira ...

Read More »

Alarm! Çokollata “Kinder” kancerogjene!

Çokollatat janë të preferuarat e fëmijëve, dhe shpesh kjo ka qënë një betejë e humbur për prindërit që t’i ndalojnë vogëlushët e tyre që t’i konsumojnë. Por tashmë është një tjetër alarm për prindërit. Prindër kujdes, mos i lejoni fëmijët ...

Read More »

Largoni gurët në veshka me këtë metodë natyrale

Veshkat janë një nga organet më të rëndësishme në trupin tonë pasi ndihmojnë filtrimin e mbetjeve nga gjaku, për t’i larguar më pas nga trupi përmes procesit të urinimit. Gjithashtu veshkat janë të përfshira në rregullimin e presionit të gjakut, ...

Read More »

Si t’i eliminoni rrudhat me bustinat e përdorura të çajit? Shumë mënyra si mund t’i rishfrytëzoni ato!

Ndërsa pini çajin tuaj të preferuar, mbajeni mend mos ta hidhni bustinën e përdorur. Dhe në rast se nuk i preferoni bustinat për çaj, mos i hidhni gjethet e çajit, pasi mund t’i rishfrytëzoni për tjetër çka. Një nga këshillat ...

Read More »