Home / SHQIPËRI

SHQIPËRI

Zona gri në marrëveshjen e re me Shqipërinë

Bisedimet për detin me vello fshehtësie. Pretendimet e Tiranës, 12 miljet dhe ishujt në veriperëndim të Korfuzit Rregullimet e Marrëveshjes mbi zonat detare të vitit 2009, të cilat do të kënaqin kërkesa të kufizuara të Shqipërisë, mesa duket janë të ...

Read More »

Godet ish ambasadori Çejku: Pas 10 vjetësh do të kemi tre shtete shqiptare!

Ish-Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë dhe Maqedoni, Arben Çejku, ka dhënë deklaratën e guximshme se pas 10 vjetësh do të ketë tre shtete shqiptare në rajon. I ftuar në emisonin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku Çejku tha ...

Read More »

President i përbashkët? Rama: Po vrapoja pas imagjinatës sime

Në një Intervistë ekskluzive për Top Channel, kryeministri Edi Rama ka sqaruar deklaratën e bërë prej tij në ditën e Pavarësisë së Kosovës për një President të përbashkët mes Kosovës dhe Shqipërisë. Një deklaratë që ka shkaktuar shumë debate. “Nuk ...

Read More »

Berisha i mallëngjyer nga Rita Ora, i bën një dedikim special

Ish-kryeministri Sali Berisha ka një simpati të madhe për Rita Orën, e këtë nuk e fsheh aspak. Këtë simpati, Berisha e dëshmoi në 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, ku ftoi këngëtaren me famë botërore që të performonte për shqiptarët në ...

Read More »

Rusia thyen heshtjen: Perëndimi po ndez luftë në Ballkan

“Perëndimi po nxit tensionet në Ballkan pavarësisht qëndrimit paqësor të Rusisë”, ka thënë të hënën Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov përpara vizitës së tij në Serbi. Lavrov kritikoi Perëndimin lidhur me çështjen e vendeve të Ballkanit duke iu bërë ...

Read More »

Shoqata “Çamëria”: Të shtunën të gjithë tek Rruga e Ambasadave

Deklarata e Shoqatës “Çamëria”: Shoqata “Çamëria” u bën thirrje të gjithë shqiptarëve të bashkohen në protestën që organizohet këtë të shtunë, ora 12:00, përpara Rrugës së Ambasadave në Tiranë. Çështja Çame, marrëveshja e detit, varrezat e shqiptarëve që kanë rënë ...

Read More »

“Edi Rama, person non grata në Serbi”, kërkesa pas deklaratave për President kombëtar

Deklarata e fortë e kryeministrit Edi Rama për zgjedhjen e një Presidenti të përbashkët për Kosovën dhe Shqipërinë, ka vënë në lëvizje serbët. Kryetari i Partisë Popullore të Serbisë, Nenad Popoviç kërkon që Serbia ta shpallë “non grata” Edi Ramën ...

Read More »

Ngjela, presidentit Vuçiç: Aleanca amerikano-shqiptare sapo ka nisur!

Avokati Spartak Ngjela ka komentuar deklaratën e presidentit serb Vuçiç, i cili u shpreh se “Kosovën e mbron Uashingtoni dhe Londra”. Duke iu referuar kësaj deklarate, Ngjela ngre disa pyetje për presidentin serb, për të cilin thotë se “pa me ...

Read More »

“President i përbashkët”, deklarata e Ramës çorodit Greqinë

Deklarata e Ramës në Kosovë, për një president të përbashkët me Shqipërinë, ka shkaktuar bujë të madhe, e sidomos në Greqi. Duket se fqinjët i tremben një Shqipërie të Madhe, teksa i kanë kushtuar rëndësi kësaj deklarate të kryeministrit Rama. ...

Read More »

Në Serbi kërkojnë që Edi Rama të shpallet “persona non grata”

Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, në Parlamentin e Kosovës se Shqipëria e Kosova duhet të kenë një politikë të përbashkët të jashtme dhe mbase edhe një president mbarëkombëtar, ka nervozuar disa politikanë në Serbi. Një ndër ta është ...

Read More »

Sputnik: arsyet pse Edi Rama kërkoi president unik Kosovë-Shqipëri

Ndryshe na pritej Sputnik nuk ka reaguar menjëherë ndaj Edi Ramës për deklaratën e tij tw bujshme në Kuvendin e Kosovës për një president të përbashkët Shqipëri-Kosovë. Vetëm ditën e sotme, portal rus ka publikuar një artikull. Ndryshe nga herët ...

Read More »

Alarmi i sociologut të njohur: Në trojet tona nuk do ketë më shqiptarë

Plakja e popullsisë shqiptare përveçse ka marrë përmasa dramatike, kërkon përmirësimin e politikave. I këtij mendimi shprehet posaçërisht për “Albanian Free Press”, sociologu dhe profesori i njohur, Zyhdi Dervishi. Duke komentuar shifrat më të fundit të Institutit të Statistikave për ...

Read More »

Gjendet i vrarë në makinën e tij një 22-vjeçar

Një 22-vjeçar është gjetur i vrarë mëngjesin e sotëm brenda automjetit të tij. Shtetasi Ledi Cypi nga Kruja u gjet i pajetë në makinë nga të afërmit e tij. Mësohet se 22-vjeçari kishte dy ditë që ishte kthyer nga Italia. ...

Read More »

Një president për Shqipëri- Kosovë, Paloka ironizon Ramën: Je thjesht një klloun!

Kryeministri Rama ka propozuar këtë të dielë në Kosovë nevojën e një Presidenti të përbashkët mes dy shteteve të të njëjtit komb, por një ide e tillë shihet nga nënkryetari i PD-së si një deklaratë bombastike pa asnjë vlerë, që ...

Read More »

Princ Leka: Bashkimi Kombëtar ëndërr e Familjes Mbretërore!

Pas deklaratës së kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama një ditë më parë për president të përbashkët Kosovë-Shqipëri, si simboli më i mirë i një uniteti mes dy vendeve, ka ardhur reagimi i Princit Leka. Në një shënim në faqen e ...

Read More »