Home / Author Archives: ash

Author Archives: ash

Grabitje e armatosur në një kazino në Shkup

Në një kazino në sheshin “11 tetori” në Shkup ka ndodhur një grabitme, me ç’rast janë vjedhur rreth 150 mijë denarë, ose mbi dy mijë euro. Personi që e ka kryer grabitjen ka qenë i maskuar dhe i armatosur. Rasti ...

Read More »

Gjendja e rrugëve sonte në Maqedoni

Në rrugën malor në Strazhë, për shkak të reshjeve të borës, nga ora 19:10 hyri në fuqi ndalimi i kalimit të automjeteve të rënda. Pak me parë Lidhja Auto-Moto e Maqedonisë kumtoi se qarkullimi në rrugët shtetërore realizohet në rrugë ...

Read More »

Greqi/Ekzekutohet me armë shqiptarja, ku dyshon policia

Një grua shqiptare ka humbur jetën në Greqi, ndërkohë rrethanat e ngjarjes mbeten ende të paqarta. Autoritetet greke mendojnë se gruaja është qëlluar me armë nga bashkëshorti i saj pas një grindjeje në familje. Nga raportimet e para thuhet se ...

Read More »

Çavkov: Unë nuk jam terrorist

Çavkov ka dalë para Këshillit treanëtarësh penal në Gjykatën e Apelit, ku ka kërkuar sërish që t’i hiqet paraburgimi i tij. “Gojarisht vërtetoj se me datë 26 prill nuk kam kryer asnjë vepërr inkriminuese, dhe as që kam bërë ndonjë ...

Read More »

Aksident trafiku në Shkup, rrokullisen dy makina (FOTO)

Një aksident rrugor ka ndodhur para pak çastesh në afërsi të hotel “Aleksander Palace”. Sipas të dëshmitarëve okular dy makinat e aksidentuara janë përplasur dhe më pas janë rrokullisur ku si pasojë janë lënduar pasagjerët. Mësohet se përveç dëmeve materiale ...

Read More »

Erdoğan: Të vendosur mbi emrin kushtetues të Maqedonisë

Presidenti i Turiqisë Recep Tayyip Erdoğan në konferencën e përbashkët për shtyp me presidentin e Maqedonisë, Gjorge Ivanov lidhur me çështjen e emrit mes Greqisë dhe Maqedonisë u shpreh se “Ne jemi vendi i parë që ka njohur emrin kushtetues. ...

Read More »

Lista Serbe ndërron mendje, e voton demarkacionin?!

Lista Serbe ka gjasa që do ta votojë demarkacioni me Malin e Zi, raporton Gazeta Blic. Burime të “Gazetës Blic” bëjnë të ditur se Lista Serbe pas negociatava të gjata dhe intensive, sipas të gjitha gjasave do ta votoj marrëveshjen ...

Read More »

Tragjike/ Motrat adoleshente vrasin veten, dyshohet se ishin pjesë e lojës “Balena blu” (FOTO)

Adoleshentë që vrasin veten, të rinj që gëlltisin detergjent si sfida online. Interneti ka sjellë shumë të mira, por në disa raste teprimet janë tronditëse. Dy motra në Rusi u vetëvranë duke u hedhur nga çatia e pallatit. Maria Vinogradova, ...

Read More »

Qeveria mbajti seancën e 55-të

Në seancën e saj të 55-të, Qeveria e Maqedonisë e shqyrtoi dhe e miratoi “Strategjinë për reforma për administratë publike për periudhën 2018-2022” dhe e pranoi Planin e veprimit për zbatimin e strategjisë. Siç theksojnë nga pres-shërbimi për informim, duke ...

Read More »

Për shkak të borës është vendosur ndalesë për mjete të rënda transportuese në Strazhë

Në qafën malore Shtrazë për shkak të reshjeve të borës nga ora 19:10 është vendosur ndalesë për qarkullim të mjeteve të rënda transportuese. Më herët LAMM deklaroi se komunikacioni në rrugët shtetërore po zhvillohet kryesisht në rrugë të lagështa, ndërsa ...

Read More »

Milloshovski: Bllokuam Ligjin për gjuhët, jo reformat

VMRO-DPMNE mbetet në qëndrimet për mospjesëmarrje në punimet e Kuvendit. Sipas tyre, bllokimi i Ligjit për përdorimin e gjuhëve nuk i bllokon ligjet reformuese. “Opozita i tregoi arsyet pse nuk merr pjesë në punën e Kuvendit, pasi shumica parlamentare nuk ...

Read More »

Big Mama pilote (FOTO)

Si duket këngëtaren e lidh shumë çka më Stambollin, këto ditë qëndrimi ajo është duke shijuar momentet në maksimum. Bigu nëpërmjet fotografive po tregon se si po argëtohet, dhe ka treguar se atje ndodhet tek dajt, shkruan Kosovarja. Duke vizituar ...

Read More »

Qeveria vendosi për themelimin e TV shtetërore në gjuhën shqipe

Sot Qeveria miratoi disa vendime te rendesishme nepermjet propozim ndryshimit te ligjit: – Themelimin e Televizionit Shteteror ne gjuhen shqipe me emetim 24 ore, – Themelimin e Radios ne gjuhen shqipe me emetim 24 ore – Themelimin e kanalit satelitor ...

Read More »

A është e mundur mbajtja nën kontroll e Rusisë?!

Nga Benyamin Poghosyan “Stratfor” Që nga viti 2014, mbajtja nën kontroll e Rusisë, ka qenë një nga temat më të njohura brenda komunitetit të ekspertëve, që kanë të bëjnë me gjeopolitikën dhe gjeostrategjinë. Ky term, është përdorur në mënyrë aktive ...

Read More »

Tetovë/Ecën me Kallashnikov, kapet nga policia në Reçicë të Vogël

Sot rreth orës 11 në rrugën 172 në Reçicë të Tetovës, policia ka ndalur një veturë “Wolsfagen Lupo” me targa të Gostivarit e drejtuar nga 33 vjepari R.M nga Sellara e Eprëme ku gjatë kontrollit të veturës kanë gjetur jë ...

Read More »