Home / Author Archives: b.a.sh

Author Archives: b.a.sh

Shqipëria e bën horë armikun, fiton ndaj Greqisë

Kombëtarja Shqiptare U-19 ka arritur të korrë një tjetër sukses në turneun “Roma Caput Mundi”. Kuqezinjtë kanë mposhtur më rezultatin e pastër 2-0 përfaqësuesen Greke.Ekipi i drejtuar nga Erjon Bogdani arriti të dominonte lojën, duke menaxhuar njëkohësisht dhe rezultatin. Nga ...

Read More »

Zona gri në marrëveshjen e re me Shqipërinë

Bisedimet për detin me vello fshehtësie. Pretendimet e Tiranës, 12 miljet dhe ishujt në veriperëndim të Korfuzit Rregullimet e Marrëveshjes mbi zonat detare të vitit 2009, të cilat do të kënaqin kërkesa të kufizuara të Shqipërisë, mesa duket janë të ...

Read More »

Vazhdon tmerri në Siri: Trupat e fëmijëve të vrarë në sulmet ajrore

KUJDES: PAMJE SHQETESUESE Këta janë viktimat e radhës të konfliktit në Siri. Dyshemeja e morgut është e mbushur plot me trupa fëmijësh. Bëhet fjalë për të paktën 20 fëmijë të vrarë gjatë një sulmi ajror në Ghouta, në lindje të ...

Read More »

Dy shqiptarë të Luginës së Preshevës luajnë futboll në Superligën serbe

Në Superligën e Serbisë ka edhe shqiptarë. Dy prej tyre, me origjinë nga Lugina e Preshevës, tregojnë se përse aktivizohen aty dhe si ndihen. Ata janë futbollist janë nga vende të ndryshme. Mbrojnë ngjyrat e klubit Radnik nga Surdulica në ...

Read More »

Ky është shkupjani, pjesë e Trigrave të Zi të UÇK-së (Video)

Për lirinë e Kosovës luftuan edhe persona që nuk ishin nga Kosova. Madje ka prej tyre që nuk ishin as shqiptarë. Për Tribuna Channel për nder të 10 -vjetorit të pavarësisë flasin komandanti këtij njësiti dhe njëri ndër luftëtarët e ...

Read More »

Hafiz Qamil Tresi ,Tetovari që lidhi emrin e tij me Shkodrën

Hafiz Qamil Tresi u lind në Tetovë, më 06.12.1922. I biri i Abdylgafarrit dhe i Hamidijes. Babai i tij ishte Hafiz i Kur’anit[1], prej ku mori edhe nxitjen e parë për të vazhduar rrugën e gjatë drejt thellimit në mësimet ...

Read More »

Vesel Memedi nënkryetar i Kuvendit

Kryetari dhe deputeti i RDK-së, Vesel Memedi po pret që të votohet për nënkryetar të Kuvendit. Shërbimet e Kuvendit kanë vendosur këtë pikë në rend dite, ashtu që përvec Memedit, të propozuar për nënkryetarë janë edhe Frosina Remenski e Goran ...

Read More »

Sot grevë dyorëshe në të gjitha institucionet arsimore në Kosovë

Të gjitha institucionet arsimore sot do të jenë në grevë dyorëshe. SBASHK thekson se greva do të mbahet në dy orët e para të mësimit të paradites dhe në dy orët e para të mësimit të pasdites në të gjitha ...

Read More »

Nëse largohet Ahmeti nga froni i BDI-së, ja kush mund ta zëvendësojë?

Muajve të fundit janë shtuar zërat për largimin e kreut të BDI-së, Ali Ahmeti nga froni i kësaj partie. Pas gazetës austriake “Standard” kanë spekuluar edhe media maqedonase, duke shkruar se Ahmeti do të largohet sapo vendi të bëhet anëtar ...

Read More »

Incident gjatë edicionit të lajmeve! Moderatorit i ndodh e papritura!

Duket se mbrëmja e sotme nuk ka qenë ndër më të mirat për moderatorin Drini Zeqo. Gjatë gjithë edicionit të mbrëmjes në 19:30 në Klan ai ka qenë gjatë gjithë kohës me lemzë. Në videon e publikuar nga Panorama shohim ...

Read More »

Kapet sasi droge në kufirin e Preshevës në autobusin e linjës Shkup – Dortmund

Doganierët në bashkëpunim me policinë në vendkalimin kufitar të Preshevës kanë zbuluar 2 kilogram mariuanë. Droga është gjetur në autobusin me targa të Shkupit i cili po udhëtonte në relacion Shkup – Dortmund. Gjatë kontrollimit të detajuar të autobusit dhe ...

Read More »

Historia e një fëmijë që insiston, si e siguroi ai nënshkrimin e Ronaldos

Një fëmijë ka përmbushur ëndrrën e tij, duke arritur që të merrte nënshkrim nga Cristiano Roanldo, ani pse nuk e takoi fare atë. Kur dëshiron diçka më të vërtetë, atëherë edhe mund ta arrish. Këtë e tregon historia e një ...

Read More »

Më 23 shkurt mbahet protestë e shqiptarëve në Shkup

Shoqata e të Burgosurve dhe të Dëmtuarve Politikë Shqiptarë mban protestë më 23 shkurt në Shkup, në shenjë revolte kundër të gjitha proceseve të fabrikuara që nga viti 2001, aktgjykimeve në bazë të dëshmitarëve të fshehur-shpifur dhe kundër dhjetëra shkeljeve ...

Read More »

Testet e reja mund ta detektojnë autizmin te fëmijët

Shkencëtarët në Britani thonë se e kanë zhvilluar një test të urinës dhe të gjakut që mund ta detektojë autizmin te fëmijët. Hulumtuesit e Universitetit të Warwick-ut thonë se testi, i cili besohet se është i pari i llojit të ...

Read More »

Kapen hajnat e kishave dhe shtëpive të gurbetçarëve

Janë kapur dy persona të mitur dhe një 18 vjeçar nga Tetova, të cilët gjatë muajit janar dhe shkurt kanë kryer 14 vjedhje të rënda, prej të cilave 9 janë në kisha ortodokse, ndërkaq 5 në shtëpi të kurbetçarëve, të ...

Read More »