Home / BOTË / Sulmi ndaj ish-spiunit rus, May drejton gishtin nga Kremlini

Sulmi ndaj ish-spiunit rus, May drejton gishtin nga Kremlini

Theresa May pritet që të akuzoi Rusinë për sulmin me “agjent nervor” në të cilin u helmua ish-spiuni rus dhe pritet gjithashtu vendosja e një pakete sanksionesh të ashpra ndaj Putinit.

Kryeministrja e Britanisë pritet ta drejtoi gishtin nga Kremlini për helmimin që iu bë Sergei Skripal dhe vajzës së tij, në takimin që do të mbahet me Këshillin e Sigurisë Kombëtare, ku ajo do të informohet për tentativën për vrasje që iu bë ish-spiunit rus.

Policia britanike dhe agjentët e zbulimit kundër terrorizmit po përgatiten të paraqesin dëshmi se ishte Moska ajo që urdhëroi të qëllohej një javë më parë, këtu do të përfshihet dhe dëshmia se “agjenti neurotoksik” që u përdor për të helmuar ish-spiunin dhe të bijën është bërë në një laborator rus.

Tom Tugendhat, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se do të ishte “i befasuar” nëse May nuk do e fajësoi Kremlinin drejtpërdrejt.

“Ne presim që Kryeministrja të bëjë një njoftim së shpejti, dhe sinqerisht do të isha i befasuar nëse ajo nuk do ta drejtoi gishtin nga Kremlin”, tha ai për BBC sot.

“Prandaj është e qartë se qeveria ruse sillet në mënyrë agresive ndaj njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar “.

Thuhet se tre ministra po e shtyjnë kryeministren të përgjigjet me “masa të ashpra” pasi përgjigja e Britanisë për vrasjen e Aleksandër Litvinenkos në 2006 nuk ishte e mjaftueshme.

Ministrat, shefat e inteligjencës, policia dhe shefi i ushtrisë, sot do të mbajnë bisedime mbi progresin e bërë në hetim e deri tanishëm për sulmin.

Shkencëtarët ushtarakë në Njësinë kërkimore të Porton Doën priten që të deklarojnë se toksina e rrallë e nervave është shpikur në një laborator të Moskës.

Kryeministrja pritet të kërkojë këshillën e zyrtarëve të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe të Uashingtonit Sir Stuart Peach për përgjigjen e duhur, nëse dëshmitë tregojnë se janë të sakta dhe përfundimtare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*